Blog posts

Czerwona kapusta na ciepło do obiadu

Czerwona kapusta na ciepło do obiadu

Dania bez mięsa, Wigilia i Święta

Czerwona kapusta na ciepło z jabłkiem i octem, to prosty w przygotowaniu dodatek do rodzinnego obiadu lub pieczonej kaczki. Ta kapusta czerwona z jabłkami, to prawie klasyczny słodko – kwaśny przepis, który jest idealnym uzupełnieniem nie tylko niedzielnych pieczeni, ale też jednym z dań tradycyjnego, wigilijnego stołu. Wynika to z przypraw, które okolicznościowo dodaje się do czerwonej kapusty. Oprócz świeżej kapusty, do tego przepisu potrzebujesz też jednego ziemniaka, dwóch jabłek oraz cebuli. Ziołowymi dodatkami będą odpowiednie proporcje liści laurowych, ziela angielskiego oraz cynamonu, goździków i jałowca. Z kolei aby kapusta mogła zachować piękny kolor, potrzebuje kwaśnego środowiska. Takie zapewni ocet i w tym przepisie proponujemy dodatek octu jabłkowego lub balsamicznego. Co więcej, podobnie jak nasza wcześniejsza sałatka z czerwonej kapusty na zimę, pyszne kotlety z czerwonej kapusty oraz obiadowa surówka z białej i czerwonej kapusty, tak i dzisiejsza kapusta jest całkowicie bezglutenowa. Zobacz nasz przepis na czerwoną kapustę na ciepło i przygotuj ten prosty i aromatyczny dodatek! Zapraszamy!

Czerwona kapusta na ciepło do obiadu


Czerwona kapusta na ciepło

Składniki:

  • mała główka czerwonej kapusty
  • jeden duży ziemniak
  • dwie cebule
  • dwa jabłka
  • jedna szklanka bulionu warzywnego plus jedna szklanka do ewentualnego uzupełnienia
  • dwie łyżki octu jabłkowego lub balsamicznego plus jedna – dwie łyżki pod koniec gotowania
  • pół łyżeczki cynamonu
  • dwie łyżki miodu
  • dwie kulki jałowca
  • trzy goździki
  • dwa liście laurowe
  • kilka ziaren ziela angielskiego
  • dwie łyżki klarowanego masła
  • sól i czarny pieprz do smaku
  • opcjonalnie: 2 – 3 łyżki dżemu żurawinowego lub porzeczkowego

Czerwona kapusta na ciepło do obiadu


  Czerwona kapusta na ciepło przepis 

Przygotowanie: 

Kupując czerwoną kapustę, upewnij się, że jest świeża. Główka powinna być twarda, liście powinny z kolei mieć bogaty kolor i być lekko błyszczące.

Niektórzy lubią czerwoną kapustę pokrojoną cienko i delikatną, z kolei inni wolą gdy kawałki są większe. U mnie główka kapusty krojona była zawsze na ćwiartki, a następnie drobno szatkowana.

Co do czasu gotowania, to wszystko zależy od jaką kapustę lubisz. W tym przepisie kapusta jest po ugotowaniu wciąż ma „mały kęs”, czyli nie rozpływa się w ustach. Jeśli wolisz bardziej rozmiękczoną, wydłuż jeszcze czas duszenia.

Do smażenia użyj klarowanego masła. Chociaż w tym przepisie proponujemy odpowiedni zestaw przypraw, to czerwoną kapustę gotowaną doprawić możesz też według swojego uznania i gustu.

Aby nie straciła koloru, czerwoną kapustę na ciepło uzupełnij o dodatek octu lub soku z cytryny. jeżeli jednak wciąż uważasz, że kolor kapusty jest dla Ciebie wciąż zbyt mało intensywny, możesz do niej dodać nieco soku z buraków.

Do przygotowania przepisu potrzebne będą: rękawiczki, garnek, deska do krojenia, ostry duży nóż oraz tarka do warzyw.

Jak zrobić czerwoną kapustę na ciepło do obiadu? 

Czerwoną kapustę pokrój na ćwiartki i usuń zewnętrzne twarde liście. Następnie przy pomocy ostrego noża poszatkuj na odpowiedniej dla ciebie paski pozostawiając rdzeń.

Ziemniaka oraz jabłka obierz i drobno poszatkuj lub zetrzyj na tarce na dużych oczkach. Z kolei cebulę pokrój na cienkie plasterki.

W garnku rozgrzej masło i podsmaż na nim jabłka, ziemniaki i cebulkę. Dodaj posiekaną kapustę oraz cynamon, liście laurowe, ziele angielskie, goździki i jałowiec. Dokładnie wymieszaj i dodaj bulion oraz ocet. Im więcej dodasz octu tym kapusta mniej straci na kolorze.

Jeśli chcesz, wszystkie zioła możesz umieścić w torebce do zaparzania herbaty lub w gazie związanej nitką. Dzięki temu pod koniec gotowania, będziesz mógł je bez problemu wyjąć z kapusty.

Kapustę doprowadź do wrzenia, zmniejsz moc palnika i duś na małym ogniu, co pewien czas mieszając przez ok. 45 – 60 minut. Jeśli to konieczne, dodaj jeszcze bulionu.

Gdy kapusta będzie już odpowiednio miękka, spróbuj czy jest odpowiednio kwaśna. W razie potrzeby dodaj jeszcze octu, tym razem już tylko dla smaku oraz dopraw solą i pieprzem. Opcjonalnie możesz dodać 2 – 3 łyżki dżemu żurawinowego lub porzeczkowego, który idealnie uzupełni smak czerwonej kapusty.

Kiedy kapustę zdejmiesz już z ognia, dodaj też jedną lub dwie łyżki miodu i dobrze wymieszaj z pozostałymi składnikami.

Tak przygotowaną kapustę na ciepło możesz przechowywać w lodówce, w szklanym zamkniętym pojemniku do 3 dni. Tak przygotowaną kapustę możesz też na gorąco umieścić w słoikach. Po wystudzeniu przechować w lodówce nawet do 2 – 3 tygodni.

Czerwona kapusta na obiad 

Jeśli kiedykolwiek próbowałeś czerwonej kapusty, z pewnością znasz jej specyficzny smak. Nie da się ukryć, że jedni go uwielbiają, inni z kolei omijają szerokim łukiem. Nie mnie rozstrzygać, czy kapusta czerwona w wydaniu na ciepło, to dodatek, który wszystkim bez wyjątku posmakuje. Myślę, że z pewnością nie! Co więcej, przyznam szczerze, że choć też nie jestem największym fanem tej kapusty, to w tym wydaniu wyjątkowo mi smakuje. Warto też pamiętać, że czerwona kapusta na obiad, to porcja zdrowia. Kapusta czerwona należy do warzyw Brasicca, razem z brokułami, jarmużem i brukselką. Zawiera min. pięć razy więcej przeciwutleniaczy niż klasyczna biała kapusta. Jest więc idealnym pomysłem na włączenie do diety dodatkowych wartości prozdrowotnych.

Czerwona kapusta na ciepło – na słodko, czy kwaśno? 

Jeżeli zastanawiasz się, czy czerwona kapusta na ciepło lepiej smakuje na słodko, czy na kwaśno, to nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Są osoby, które lubią, gdy jest bardziej słodka, pozostali wolą, gdy dominuje w niej kwasowość. Dlatego jeśli ogólnie lubisz kapustę o bardziej kwaśnym smaku, po ugotowaniu dodaj jeszcze nieco octu. Natomiast jeśli Twoja rodzina lub goście mają nieco inne preferencje smakowe, polecamy pozostać przy tej ilości octu, która jest użyta na początku przepisu. Warto też wspomnieć, że nasz przepis zawiera jagody jałowca. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy ten dodatek lubią. Dlatego jeśli za nim nie przepadasz, po prostu go pomiń. Trzeba również nadmienić, że kapusty czerwonej nie należy gotować. Temperatura powinna oscylować sporo poniżej temperatury wrzenia. Dzięki temu zachowasz jak najwięcej zdrowych składników.

Smacznego!

Poznaj też nasz przepis na surówkę z czerwonej kapusty z ananasem.

Czerwona kapusta na ciepło do obiadu

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł do końca. Redakcja Bloga kuchnianawypasie.pl

Napisz komentarz