Blog posts

Jak gotować bób?

Jak gotować bób?

Dania bez mięsa, Porady, Warzywa

Jak skutecznie gotować bób, żeby był miękki, nie powodował wzdęć i nie był gorzki, a podczas gotowania nie śmierdział? I jak jeść bób – ze skórką, czy bez? Idealne gotowanie bobu świeżego polega nie tylko na prostej obróbce termicznej, tradycyjnie w garnku z wodą lub na parze, ale też na usunięciu zewnętrznej skórki i odsłonięciu jego pięknych, jasnozielonych nasion. Bób jest tak delikatny i kremowy, że zignorowanie tej galaretowatej skórki, która telepie się potem po zębach jest po prostu występkiem! Tak więc sposób w jaki ugotujesz bób, określi, czy będzie Ci smakować, czy tez nie! Spróbuj choć raz, a z pewnością zrozumiesz!

Bób ma ziemisty, lekko orzechowy smak z delikatnie słodkim akcentem. Od tego, jak gotujemy bób, będzie zależeć jego ostateczny smak, a więc warto mieć taką wiedzę. Czy bób można jeść ze skórką? Młode nasiona zdecydowanie tak, starsze raczej nie, ponieważ nie dość, że skórka ze starych nasion jest twarda, to jeszcze ciężkostrawna. Aby więc skórka nie wycięła nam żadnego numeru, należy bób gotowany obrać. Wówczas unikniemy wzdęć i innych nieprzyjemnych psikusów ze strony układu pokarmowego. Dobra wiadomość jest taka, że usunięcie skórki jest z jednej strony bardzo proste, natomiast zła nowina z kolei taka, że ta metoda jest nieco mozolna. Ale warto!

Bób zawiera bardzo dużo białka, bo aż 8 gramów w 100 g warzywa. Posiada też spore ilości witaminy A, witaminy C oraz witaminy K, a także polifenole, niacynę oraz błonnik. Jest bardzo polecany w dietach odchudzających, ponieważ w 100 gramach gotowanego bobu jest tylko 0,5 grama tłuszczu. Choć bób jest bardzo zdrowy, to jednak w niektórych wypadkach może być niebezpieczny. Spożywany na surowo w dużych ilościach może wywołać fawizm, czyli bardzo niebezpieczną anemię. I chociaż uwaga ta dotyczy osób z pewną mutacją genu, warto o niej pamiętać. Zgodnie z tytułem naszego artykułu zapraszamy na przepis na gotowanie bobu z uwzględnieniem swobodnej interpretacji dodatków i ilości głównego składnika. Polecamy!

Jak gotować bób?


Bób jak gotować?

Składniki:

  • świeży bób: 500 g
  • sól: 1 płaska łyżeczka
  • woda: 2 litry
  • opcjonalnie: gałązka koperku lub odrobina kminku

Jak gotować bób


Jak ugotować bób przepis

Przygotowanie: 

Do ugotowania bobu potrzebne będą: 2,5 – 3 litrowy garnek, miska z bardzo zimną wodą (może być z lodem) oraz durszlak.

To, ile czasu się gotuje bób zależy w dużej mierze od tego, czy jest to bób młody, czy też stary. Pierwszy, a więc młody bób będzie się gotować bardzo krótko. Jeżeli lubisz, aby nasiona były miękkie, ale na tzw. ząb, potrwa to nie dłużej niż 3 do maksymalnie 5 minut. Młody bób łatwo rozgotować, ale jeśli nie przeszkadza Ci struktura rozmiękczonych nasion, możesz go przytrzymać w wodzie nieco dłużej do 8 – 10 minut. Stare nasiona bobu będą się gotować dłuższy czas, a w przypadku bardzo starego bobu od 15 do nawet 30 minut.

 Sporej części osób przeszkadza brzydki zapach, który się uwalnia podczas gotowania bobu i zastanawiają się jak go zniwelować? Dobrym sposobem jest dodanie do wody, w którym będziemy przygotowywać bób, gałązki koperku lub odrobiny kminku. Można też zamiennie wrzucić 1 – 2 ząbki czosnku.

Co do bobu mrożonego, to przed wrzuceniem do garnka go nie rozmrażamy. Bób mrożony podobnie jak świeży wrzucamy bezpośrednio na wrzątek i gotujemy tak długo jak to konieczne. Co do czasu gotowania, ponownie wszystko zależy od tego, czy mrożonka była z młodych, czy starych nasion. Trzeba przyjąć, że będzie się gotować od 10 – 20 minut. Po prostu należy sprawdzać miękkość.

Podstawowe błędy przy gotowaniu bobu, to po pierwsze zbyt długi czas gotowania nasion, który powoduje, że bób staje się papkowaty i zwyczajne niesmaczny. Po drugie, wiele osób wrzuca bób do zimnej wody, podczas gdy powinno się umieszczać nasiona we wrzątku. I po trzecie, nie mniej ważne, początkujący bardzo często zniechęcają się do bobu, ponieważ nie obierają go po ugotowaniu ze skórki, a naszym zdaniem warto to robić dla własnego komfortu i dobrego smaku.

Gotowanie bobu 

Usuń nasiona ze strąków. Pamiętaj, że wyłuskane nasiona bobu nadal mają na sobie woskową skórkę, która po ugotowaniu może być trudna do zjedzenia

Bób przełóż do miski i zalej gorącą wodą. Odstaw na 1 – 2 godziny, a następnie nasiona odcedź.

W garnku zagotuj wodę. Co do ilości wody, warto trzymać się zasady 2:1, czyli dwa razy więcej wody niż bobu. Jeśli będziesz gotować więcej nasion, ilość wody należy więc odpowiednio zwiększyć, podobnie jak ilość soli.

Gdy zacznie wrzeć, dodaj płaską łyżeczkę soli, wymieszaj i wrzuć nasiona bobu oraz opcjonalnie koper lub kminek. Bób gotuj pod przykryciem według naszych wcześniejszych zaleceń w zależności o tego, czy jest to bób młody (3 – 5 minut), stary (15 – 20 minut). Miękkość bobu najlepiej sprawdzić wyjmując jedno nasiono i zdjąć skórkę. Środek powinien być zwarty, a jednocześnie przyjemnie kruchy.

Bezpośrednio po ugotowaniu i odcedzeniu bób należy przelać bardzo zimną wodą z kranu lub przełożyć do miski z lodowatą wodą, a następnie odcedzić.

Następnie nasiona obierz ze skórki, rozrywając zewnętrzną warstwę i naciskając delikatnie na bób przez łupinkę.

Choć niektórzy nie mają nic przeciwko jedzeniu niełuskanego bobu, to jednak tym, którzy szukają naprawdę dobrego smaku, polecamy zdjąć z niego osłonkę. Tym bardziej, że skórka młodego bobu jest bardzo delikatna i odchodzi z nasion bez problemu. W naszym odczuciu jest to kwestia nie tylko wizualna, ale również smakowa.

Ze skórek bobu możesz zrobić na przykład pyszne chipsy podsmażając je na maśle z odrobiną czosnku lub zmiksować i wykorzystać je do zupy krem.

Z czym jeść bób? Doskonale smakuje z patelni z dodatkiem masła i czosnku, a także z boczkiem i cebulką. Bób można też podać z makaronem, a w wersji wegetariańskiej z warzywami. Pyszna jest też sałatka z bobem oraz zupa z bobu.

I na koniec ciekawostka! Nie wszyscy pewnie wiedzą, ale kiedyś falafel przygotowywało się właśnie z bobu, a nie ciecierzycy. Jeśli lubisz przepisy z nasion strączkowych, sprawdź też jak smakuje nasza fasolka po bretońsku oraz postna kapusta z grochem.

Smacznego!

gotowanie bobu

Jak gotować bób?

Gotowanie bobu

Redakcja Bloga kuchnianawypasie.pl 

Napisz komentarz