Blog posts

Kapusta z grochem – stary sprawdzony przepis

Kapusta z grochem – stary sprawdzony przepis

Dania bez mięsa, Kuchnia regionalna, Wigilia i Święta

Tradycyjne danie, które warto przygotować wcześniej, ponieważ doskonale przechowuje się w lodówce, To kapusta z grochem, bo o niej mowa i nasz stary sprawdzony przepis! Do przygotowania tego wyjątkowego dania potrzebne będą kilogram kiszonej kapusty, pół kilograma grochu, cebula, masło, cukier oraz przyprawy. Kapusta z grochem to staropolska postna potrawa wigilijna. W wierzeniach ludowych symbolizowała obfitość, urodzaj i bogactwo oraz witalność.

Kapusta z grochem dzięki dodatkowi masła, staje się bardzo aksamitna i kremowa. A jej maślanemu smakowi nie dorówna żaden inny tłuszcz.

Zachęcamy również do sprawdzenia innych naszych przepisów na kapustę. Min. na postną kapustę z grzybami, wyjątkowy kapuśniak z kaszą jęczmienną, oraz kapustę „bidulę„. Polecamy też pyszną kapustę z grzybami i makaronem. 

Kapusta z grochem - stary sprawdzony przepis


Kapusta z grochem – stary sprawdzony przepis

Składniki:

  • kiszona kapusta: 1 kg
  • groch łuskany: 0,5 kg
  • cebula: 1 szt.
  • masło: 2 – 3 łyżki
  • cukier: 1 płaska łyżeczka
  • majeranek: 1 łyżka
  • sól i pieprz do smaku


Kapusta z grochem – stary sprawdzony przepis

Wykonanie:

1. Groch płuczemy i zalewamy wodą na noc, aby namókł. Rano zlewamy resztki wody, płuczemy, zalewamy czystą wodą, dodajemy łyżeczkę soli i gotujemy do miękkości.

2. Kapustę kroimy ( jeśli długa) na drobniejsze kawałki. Jeśli bardzo kwaśna należy przepłukać pod bieżącą wodą, a jak bardzo kwaśna przez kilkanaście minut obgotować, a wodę należy odlać. Jeżeli ktoś ma kapustę bez marchewki, dodajemy startą na tarce lub drobno pokrojoną marchewkę.

3. Połowę grochu rozgniatamy tłuczkiem, to on zagęści nam kapustę. Do kapusty dodajemy rozgnieciony groch, zalewamy wodą ( do równości) dodajemy majeranek, odrobinę soli i gotujemy aż kapusta będzie miękka.

4. Na maśle podsmażamy pokrojoną cebulę, gdy się lekko zeszkli dodajemy resztę grochu (cały) i chwilę razem smażymy. Całość dodajemy do kapusty.

5. Dodajemy resztę składników jakie pozostały, doprawiamy do smaku i gotowe. Taką kapustę możemy przygotować wcześniej i gorącą nałożyć do słoików. Zakręcić i przechowywać w lodówce nawet do tygodnia. Można ją także mrozić, doskonale się przechowuje. Tak więc nie trzeba wszystkiego przygotowywać na ostatnią chwilę 😊

Smacznego!

Kapusta z grochem - stary sprawdzony przepis

 

 

Napisz komentarz