Doskonały domowy żurek wielkanocny z białą kiełbasą i jajkiem. U nas znajdziesz sprawdzony przepis na żurek na domowym zakwasie wraz z dokładnym opisem oraz zdjęciami. Do naszego żurku dodaliśmy pastę chrzanową, dzięki której nabrał on delikatnej, kremowej konsystencji. A jednocześnie smak żurku stał się bardziej wyrazisty i pikantny. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak zrobić żurek z chrzanem, zapraszamy na przepis.
Żurek to bez wątpienia wyjątkowe i bardzo staropolskie danie, które pojawia się najczęściej na naszych stołach w okresie Świąt Wielkiej Nocy. To nieodzowny element, który idealnie uzupełnia tradycyjne śniadanie wielkanocne. Jednak żurek to również wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju smak. A ten na prawdziwym, domowym zakwasie wręcz nie ma sobie równych.
Żurek możesz podać z gotowanym jajkiem, ziemniakami lub pieczywem. W wielu rejonach Polski przepis na żurek wielkanocny przygotowywany jest na wędzonce, np. kościach wędzonych. Nam lepiej znana jest wersja na wywarze warzywnym. W takim wywarze często zaparza się również domową kiełbasę białą surową, aby oddała do niego swój smak i aromat. Częstym dodatkiem jest również kiełbasa wiejska lub wędzony boczek.
Jeśli żurek na zakwasie, to tylko domowym! Taki zakwas jest bardzo prosty w przygotowaniu i każdy może go zrobić domowym sposobem. Potrzebne są tylko proste składniki, które znajdziesz w każdej kuchni. Potem wystarczy go kilka razy przemieszać i po trzech dniach przygotować żurek z domowego zakwasu. Taki żurek nie ma sobie równych jeśli chodzi o smak i aromat. Zakwas domowy przepis znajdziesz również w tym wpisie.
Żurek z chrzanem, śmietaną i żółtkiem, to naszym zdaniem wyjątkowa w smaku i bardzo aromatyczna wersja tej pysznej zupy. Dzięki przyrządzonej z tych składników paście chrzanowej, żurek z białą kiełbasą i jajkiem staje się posiłkiem kompletnym. Biała kiełbasa, jajko na twardo oraz chrzan, czyli trzy nieodzowne produkty związane z Wielkanocą w jednym daniu. Wszystkim, którzy szukają inspiracji, polecamy nasz przepis na domową białą kiełbasę. Oraz pomysł na kiełbasę białą pieczoną z cebulą. Zapraszamy na pyszny domowy żurek!
Żurek wielkanocny
Składniki:
Na wywar:
- marchew: 1 szt.
- pietruszka: 1 szt.
- seler: 1/2 szt.
- biała część pora
- opalona duża cebula: 1 szt.
- czosnek: 4 ząbki
- liść laurowy: 2 szt.
- ziele angielskie: 4 ziarna
- pieprz czarny ziarna: 1 łyżeczka
- woda: 2 litry
Żurek:
- biała kiełbasa surowa domowej roboty: 3 szt.
- jajka ugotowane na twardo: 3 szt.
- domowy zakwas: 1/2 litra
- majeranek: 2 łyżki
- chrzan: 1 łyżka
- śmietana 30 %: 200 – 250 ml
- żółtko surowe: 1 szt.
- sól i pieprz do smaku
Żurek wielkanocny – przepis
Przygotowanie:
Umyte i obrane warzywa zalewamy zimną wodą i gotujemy, aż warzywa będą miękkie. Następnie przecedzamy wywar do czystego garnka. Dodajemy majeranek i doprowadzamy do wrzenia. Zmniejszamy moc palnika i wkładamy białą kiełbasę. Parzymy w temperaturze ok. 80 stopni przez ok 20 – 30 minut. Kiełbasę wyjmujemy, a wodę doprowadzamy do wrzenia.
W miseczce mieszamy bardzo dokładnie śmietanę, chrzan oraz żółtko.
Zakwas domowy oczyszczamy z czosnku, liści laurowych i ziela. Następnie wlewamy połowę zakwasu do gotującego się wywaru. Kiedy się zagotuje, wlewamy śmietanę z żółtkiem i chrzanem, energicznie mieszając. Doprowadzamy do wrzenia. Polecamy sprawdzić, czy żurek odpowiada nam pod względem smakowym. Jeśli jest zbyt mało kwaśny, dodajmy jeszcze zakwasu i ponownie zagotujmy. Ostatecznie doprawmy solą oraz pieprzem. Wkładamy ponownie białą kiełbasę i zostawiamy na 10 minut, aby smaki sobą naszły.
Żurek podajemy z białą kiełbasą oraz przekrojonym jajkiem.
Jak przygotować domowy zakwas na żurek?
Do wyparzonego słoika o pojemności 0,9 l wlewamy ok 600 ml przegotowanej, a następnie wystudzonej wody. Z wodą mieszamy 1/2 łyżki soli. Następnie do słoika dajemy 4 czubate łyżki mąki żytniej (typ 2000), 3 – 4 posiekane ząbki czosnku, 2 liście laurowe oraz 2 kulki ziela angielskiego. Wszystko dokładnie i energicznie mieszamy, aby nie powstały grudki. Przykrywamy ściereczką lub gazą i spinamy gumką recepturką. Odstawiamy w ciepłe i co najważniejsze ciemne miejsce bez dostępu światła. Po upływie doby zakwas ponownie mieszamy. I tak przez kolejne dwa dni. Kiedy żurek jest odpowiednio kwaśny, zakręcamy słoik i wstawiamy do lodówki lub bezpośrednio przygotowujemy żurek.
Jeżeli masz taką możliwość, do słoika razem z pozostałymi składnikami możesz dodać 1 szklankę zakwasu chlebowego. To zdecydowanie ułatwi fermentację i sprawi, że żurek będzie jeszcze pyszniejszy.
Spróbuj domowego żurku z pyszną kiełbasą siekaną. Polecamy!
Życzymy smacznego!