Przepis na proste w przygotowaniu danie kuchni regionalnej, czyli ciapkapusta po śląsku. Jeśli zastanawiasz się, jak smakuje ciapkapusta z kiszonej kapusty, to jest pomiędzy smakiem bigosu, zasmażanej kapusty oraz kapuśniaku z ziemniakami. Zresztą, ten kto nie próbował tego śląskiego dania, koniecznie powinien. Ten, kto zna, z pewnością posiada swój sprawdzony przepis na ciapkapustę po śląsku. Każdy przygotowuje panczkraut nieco inaczej, ale zazwyczaj wszyscy stosują się do zasady zachowania odpowiednich proporcji. Otóż ziemniaków w daniu powinno być dwa razy więcej niż kiszonej kapusty. To poza jakością składników, podstawa dobrej ciapkapusty. Przyznamy się, że nam najlepiej smakuje ciapkapusta z pieczonymi lub duszonymi żeberkami. Polecamy podać ją w takim zestawie. Zapraszamy na przepis!
Ciapkapusta po śląsku
Składniki:
- ziemniaki: 1 kg
- kapusta kiszona: 1/2 kg
- wędzona słonina lub wędzony boczek: 200 – 250 g
- cebula: 1 – 2 szt.
- czosnek: 2 – 3 ząbki
- majeranek: 1 łyżka
- sól i pieprz do smaku
Ciapkapusta – przepis
Przygotowanie:
Ziemniaki obieramy i gotujemy do miękkości, a następnie odcedzamy.
Kapustę odciskamy z nadmiaru soku. Kapustę można posiekać lub też nie. Wybór pozostawiamy Tobie. My wolimy siekaną.
Słoninę lub boczek kroimy w kostkę, wrzucamy do sporego garnka i przesmażamy. Gdy się wytopi, dodajemy pokrojoną w piórka cebulę. Smażymy, aż cebula się zeszkli. Następnie dorzucamy kiszoną kapustę i chwilę przesmażamy, co pewien czas mieszając.
Do kapusty dodajemy tłuczone ziemniaki, majeranek oraz przeciśnięty przez praskę lub przesiekany czosnek. Dokładnie mieszamy i doprawiamy do smaku solą oraz pieprzem. Zostawiamy na niskiej mocy palnika na 10 – 15 minut, pamiętając, aby co pewien czas danie zamieszać.
Dużym komfortem jest posiadanie tradycyjnej kuchni węglowej. Na takiej kuchni ciapkapusta wychodzi najlepsza. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem takiego pieca, do przesmażonej na tłuszczu cebuli od razu dodaj tłuczone ziemniaki oraz odciśniętą kapustę i wymieszać. Następnie postaw na fajerkach, aby danie wolno się podgrzewało, nawet przez godzinę, co pewien czas mieszając.
Z czym podawać ciapkapustę? Można oczywiście jako samodzielne danie. Ciapkapusta świetnie smakuje z duszonymi żeberkami, kotletami mielonymi i z śląskimi karminadlami.
Ciap kartofle – ciap ziemniaki
W tym daniu najważniejsza jest bardzo dobra jakość kiszonej kapusty. Oczywiście najlepsza będzie domowa, z naszej beczki. Jeśli nie mamy kapusty kiszonej domowej roboty, zadbajmy chociaż o to, żeby pochodziła ze sprawdzonego źródła. Znamy wiele osób, dla których ciapkartofle, to jedno z ulubionych dań. To pyszne, bardzo sycące domowe jedzenie ze składników, które są w każdej kuchni i spiżarni. Nie ma w nim żadnego sekretnego składnika, po prostu genialne połączenie kapusty, ziemniaków, cebuli, czosnku i kilku przypraw.
Panczkraut
Panczkraut po śląsku, to danie kuchni ubogiej, co nie oznacza, że jest daniem bez polotu. To tradycyjna potrawa z trzech prostych i tanich składników, która nie tylko zaskakuje smakiem, ale również dostarcza podczas przyrządzania mnóstwo aromatu. I nie ważne, czy nazwiemy to danie ciapkapusta, ciap ziemniaki, panczkraut, ciaper kapusta, karofelkraut czy też ciapraka. Warto spróbować i przekonać się do tego smaku. Pyszna jest również kapusta kiszona zasmażana, kapusta bidula oraz nasz sprawdzony przepis na domowy bigos. Polecamy też nasz kapuśniak z kiszonej kapusty, a także ciapkapusta z młodej kapusty.
Życzymy smacznego!