Blog posts

Domowe pierożki z pieczarkami

Domowe pierożki z pieczarkami

Dania bez mięsa, Obiady, Pierogi i kluski, Wigilia i Święta

Mięciutkie, bardzo aromatyczne i proste w wykonaniu domowe pierożki z pieczarkami. Takie pierożki to świetna alternatywa dla uszek i pierogów z grzybami. Pierogi są małe, bardzo zgrabne i ekonomiczne w przygotowaniu. Ciasto na pierogi jest bardzo plastyczne, dobrze się z nim „współpracuje”. Pierożki z pieczarkami świetnie uzupełnią świąteczny barszcz czerwony. Możesz je podać również z przesmażona cebulka, a ich smak idealnie podkreśli postna kapusta.

Domowe pierożki z pieczarkami 


Pierogi z pieczarkami to uniwersalny przepis na proste i niedrogie danie. A w kuchni liczą się przecież: najlepszy przepis, kilka prostych składników i nieskomplikowane wykonanie! Wtedy wszystko się udaje, Pani domu jest zadowolona, a domownicy i goście pysznie nakarmieni! A przecież o to właśnie chodzi: Aby jedzenie było dobre, smaczne i domowe 😊.

Domowe pierożki z pieczarkami


Domowe pierożki z pieczarkami 

Składniki: 

Ciasto:

  • 0,5 kg mąki ( typ 450 -480)
  • płaska łyżeczka soli
  • szklanka ( 250 mil) gorącej wody
  • mąka do podsypywania

Farsz:

  • 1 kg pieczarek
  • 2 duże cebule
  • 3 – 4 łyżki masła
  • sól i pieprz do smaku
  • 1 łyżeczka pieprzu ziołowego
  • 1 – 2 łyżki majeranku
  • kopiasta łyżka mąki

Domowe pierożki z pieczarkami 

Wykonanie: 

 Mąkę zawsze przesiewamy, trzeba o tym pamiętać ponieważ ciasto ma być gładkie i aksamitne. Każda grudka, źdźbło zakłóci nam to.

Gorąca woda dodana do mąki zaparza ją, dzięki temu ciasto jest delikatne i mięciutkie. We wrzątku rozprowadzamy sól, wlewamy do mąki i mieszamy łyżką, aby się nie oparzyć, a mąkę zaparzyć. Sól rozprowadzona w wodzie i dodana do ciasta zatrzymuje w nim wilgoć, dlatego jest dużo bardziej elastyczne.

 Wyrabiamy aż będzie jednolite, plastyczne i nie będzie brudziło rąk, przykrywamy ciepłym talerzem i zostawiamy na 30 minut. Dobrze wyrobione ciasto jeśli uciśniemy palcem podnosi się. W cieście powinny być widoczne pęcherze powietrza. Takie ciasto, ładnie się zlepia i nie rozpada.

Odcinając porcję ciasta do wałkowania, resztę przykrywamy talerzem aby nam nie obsychała.

 Jeśli chcemy mrozić pierogi, warto do gotowania dodać rozprowadzoną w zimnej wodzie łyżkę mąki ziemniaczanej. Ładniej się gotują i przechowują.

 Na maśle podsmażamy pokrojoną w kosteczkę cebulę. Pieczarki ścieramy na tarce, lub drobno kroimy. Partiami dodajemy do cebuli i przesmażamy. Chodzi o to, by woda szybko z grzybów odparowała. Po ok. 15 minutach smażenia dodajemy przyprawy i odstawiamy do ostygnięcia.

 Ciasto rozwałkowujemy na cienki placek. Następnie ostrym nożem lub radełkiem kroimy na kwadraty 4 x 4 lub 5 x 5 cm. Do przestudzonego farszu dodajemy mąkę i mieszamy. Niewielkie porcje farszu nakładamy na każdy kwadrat i składamy na pół zlepiając dokładnie brzegi.

Domowe pierożki z pieczarkami

Gotujemy partiami wolno w osolonej wodzie ok 5 minut od wypłynięcia.

Podajemy z barszczem czerwonym lub kapustą. Pierożki możemy również zamrozić.
Zapraszamy również do sprawdzenia innych naszych przepisów na pierogi. Min. Pierogi chłopskie z serem i kiełbasą, pierogi pieczone w kruchym cieście, oraz pyszne pierogi z białym serem na słodko. Polecamy też mega szybkie pierożki dla zapracowanych.
Smacznego!
Domowe pierożki z pieczarkami

Napisz komentarz