Blog posts

Botwina do słoików na zimę

Botwina do słoików na zimę

Wigilia i Święta

Botwina do słoików na zimę, czyli propozycja dla wszystkich, którzy zastanawiają się, co zrobić z botwiny, aby dużo zbiorów zachować w dobrej jakościowo, czyli co najwyżej – półprzetworzonej postaci, a zimą skorzystać z szybkiej i wygodnej do przygotowania formie. Idealnym rozwiązaniem jest przepis na botwinę do słoików. Jeden z wielu pomysłów na oryginalne i bardzo przydatne przetwory z buraczków. Botwina na zimę w postaci pasteryzowanej, to świetna baza do przygotowania tradycyjnej domowej botwinki z młodych buraczków poza sezonem. Sprawdzi się również jako dodatek do sałatek, warzywnych przekąsek lub barszczu czerwonego.

Nasi pradziadowie okazywali buraczkom więcej szacunku niż my dzisiaj. Wiedzieli o dobroczynnych właściwościach tego wyjątkowego warzywa. Pomagał zachować siły oraz wspomagał ochronę organizmu przed przeziębieniem. Kobiety o bladej karnacji, aby być bardziej rumiane, nacierały sobie plastrami buraczka policzki. Był o wiele częściej spożywanym warzywem niż obecnie i bardzo cenionym w kuchni naszych przodków. Warto pamiętać, że liście buraczków są nie mniejszym, a czasem nawet w większym stopniu wartościowe niż sam burak. W naszym przepisie podpowiadamy jak przechowywać liście buraków na zimę.

Botwina w słoiki, to przepis bardzo prosty, jednak warto wspomnieć o pewnych zasadach podczas przygotowywania tych przetworów. Należy bardzo dokładnie umyć, a nawet wymoczyć w wodzie liście przed pokrojeniem. W ten sposób pozbędziemy się z nich niepotrzebnych mniejszych i większych gości. Podczas krojenia buraczków używajmy koniecznie rękawiczek, aby nie podbudzić sobie rąk. Będą trudne do umycia. Botwinę najlepiej kroić na szklanej, a nie drewnianej czy też plastikowej desce. Dwie ostatnie będą również bardzo trudne do wyczyszczenia po skończonej pracy. Zapraszamy na przepis!

Botwina do słoików na zimę


Botwina do słoików na zimę 

Składniki: 

  • botwina: 4 pęczki
  • czosnek:  6 – 8 ząbków
  • koperek: 1 duży pęczek
  • woda: ok. 2,5 l
  • ocet 10 %: 50 ml
  • sól: 2 łyżki
  • cukier: 2 łyżki


Botwina do słoików na zimę – przepis

Przygotowanie: 

Z podanych wyżej składników przygotujesz ok. 12 słoików (350 ml) pasteryzowanej botwiny. Jeśli wolisz, możesz przygotować ją w większych, na przykład 900 ml słoikach.

Tak jak pisaliśmy we wstępie, przed przystąpieniem do pracy przy buraczkach zakładamy rękawiczki.

Przy pomocy ostrego noża odcinamy liście od buraczków.

Liście polecamy przełożyć do dużej miski i zalać zimną wodą.

Odcięte buraczki płuczemy dokładnie pod bieżącą wodą. Buraczki obieramy i odcinamy dolną oraz górną końcówkę. Następnie buraki kroimy w niewielką koskę lub ścieramy na tarce na dużych oczkach. Zostawiamy tutaj wszystkim wolny wybór. My wolimy, kiedy kawałki buraczka czuć pod zębem, więc tak też zrobiliśmy tym razem.

Pokrojone buraczki przekładamy na dno czystych, wyparzonych słoików. Warto tak rozmieścić buraczki w słoikach, aby w każdym mieściła się podobna ich ilość.

Liście botwiny wyjmujemy z wody, płuczemy i lekko osuszamy. Łodygi odcinamy od liści i drobno kroimy. Przekładamy do słoików również w zbliżonej do siebie ilości.

Liście kroimy w paseczki i dopełniamy nimi każdy słoik, lekko je dociskając. Jeśli zostało nam nieco pokrojonych liści możemy przełożyć je do strunowego woreczka i zamrozić. To również dobry sposób na przechowanie świeżych liści botwiny.

Na wierzch każdej porcji botwiny dodajemy ok. 1/2 łyżeczki przeciśniętego przez praskę czosnku.

Na koniec do każdego słoika nakładamy po odpowiedniej porcji posiekanego drobno koperku.

Do dużego garnka wlewamy 2,5 – 2,7 l wody. Dodajemy sól, cukier oraz ocet i mieszamy. Doprowadzamy do wrzenia.

Gorącą zalewę przelewamy do słoików, tak aby przykryła składniki. Słoiki mocno zakręcamy.

Dno dużego garnka wykładamy ściereczką i wstawiamy słoiki. Zalewamy wodą do 3/4 wysokości słoików i doprowadzamy do wrzenia. Pasteryzujemy na niskiej mocy palnika przez ok. 15 – 20 minut. Wyłączamy palnik, zostawiając słoiki w wodzie na kilkanaście minut. Następnie wyjmujemy i odstawiamy do wystudzenia.

Zobacz też inne przepisy z buraczkami w roli głównej. Polecamy nasze kiszone buraczki, pyszne obiadowe buraczki zasmażane, a także buraczki na zimę. Polecamy też przepis na buraczki na zimno z jabłkiem oraz zupę z botwiny z ziemniakami i jajkiem.

Życzymy smacznego!

Botwina do słoików na zimę

Botwina do słoików na zimę

2 Comments

  1. Paweł
    21 maja 2022 at 12:42 pm

    Witam, dwa pytania.
    Po jakim czasie można słoik otworzyć i wykorzystać?
    Drugie, to przez ile można takowy słoik trzymać w piwnicy, żeby nic się nie zepsuło?

    • KuchniaNaWypasie
      23 maja 2022 at 10:53 am

      Słoik z botwiną można otworzyć już praktycznie po kilku dniach.
      Co do warunków przechowywania… Słoiki można trzymać w zimnej piwnicy w miejscu bez dostępu światła.
      Dobrze zawekowane słoiki, przechowywane w odpowiednich warunkach, powinny spokojnie wytrzymać ok. 10 – 12 miesięcy.
      Pozdrawiamy!

Napisz komentarz