Miękka, kremowa i aromatyczna, pachnąca podsmażonymi na maśle grzybami – właśnie taka jest nasza jajecznica z kurkami i szczypiorkiem! To idealny przepis nie tylko na pyszne śniadanie, ale również na wczesną kolację. Jeśli zastanawiasz się więc nad tym: Jak usmażyć jajecznicę z kurkami? Skorzystaj z naszego przepisu i przygotuj klasyczną jajecznicę z dodatkiem pysznych, leśnych grzybów!
Najlepsza jajecznica z kurkami to kwestia gustu. Nie dajmy się zwieść tym „najlepszym przepisom”. Będą wśród nas osoby, które lubią bardzo wysmażoną, wręcz suchą jajecznicę, zaś inni tak jak my, czyli miękką i delikatną. Jedni preferują do jajecznicy mleko, inni śmietanę. Jeszcze inni nie wyobrażają sobie, aby mieli jeść jajecznicę bez cebuli. O gustach się nie dyskutuje. Dlatego nie możemy nikomu narzucać własnego stylu. Nasza propozycja na jajecznicę, to klasyczny skład, czyli jajka, kurki, masło oraz szczypiorek i przyprawy.
Polecamy nasz sprawdzony przepis na jajecznicę z kurkami i zapraszamy do przejrzenia innych pomysłów na śniadania. Pyszne są nasze tosty z patelni z jajecznicą i serem feta, a także chrupiące kanapki z pastą jajeczną. Zobacz również przepis na omlet z szynką i serem oraz sprawdź jak w szybki sposób zrobić jajka w koszulkach. Na Naszym Blogu Kulinarnym znajdziesz również mnóstwo przepisów na pyszne obiady oraz sałatki i surówki. Polecamy!
Jajecznica z kurkami
Składniki
- jajka od kur z wolnego wybiegu: 6 szt.
- kurki: 150 g
- masło: 1 łyżka
- posiekany szczypiorek: 2 łyżki
- sól i pieprz do smaku
Jajecznica z kurkami
Przygotowanie
Do jajecznicy najlepsze będą kurki niezbyt duże. Kurki należy dokładnie oczyścić i umyć (nie polecamy jednak moczyć w wodzie). Jeśli są to egzemplarze nieco większe, polecamy przekroić je na dwie lub cztery części.
Na patelni rozgrzewamy masło. Dodajemy kurki i smażymy na średniej mocy palnika.
Po kilku minutach (5 -7), kurki zmienią kolor i zmiękną.
Wówczas zdejmujemy patelnię z ognia i wbijamy na nią jajka. Stawiamy ponownie na palniku i ustawiamy niską moc.
Czekamy, aż białko zacznie się ścinać. Przy pomocy drewnianej lub silikonowej łopatki zaczynamy lekko mieszać, zaczynając od żółtek. Kiedy żółtka połączą się z białkiem doprowadzamy do ścięcia się jajecznicy cały czas mieszając. Stopień wysmażenia zależy od naszych upodobań. My zdecydowanie polecamy jajecznicę miękką i kremową.
Niektórzy mają zwyczaj pozostawiania jajecznicy na patelni i bezpośrednio z niej nakładania sobie porcji. Pamiętajmy jednak, że patelnia jest jeszcze gorąca i jajecznica nadal będzie na niej „dochodzić”, a co za tym idzie coraz bardziej się ścinać i wysuszać. Dlatego polecamy przełożyć ją na półmisek.
Jajecznicę doprawiamy do smaku solą oraz pieprzem i posypujemy posiekanym szczypiorkiem.
Życzymy smacznego!