Przepis na mięciutkie kluski śląskie nadziewane farszem z mięsem wołowym, boczkiem wędzonym, cebulą, musztardą i ogórkiem. To pomysł na kluski śląskie z wołowiną, ale uzupełnione składnikami jak na tradycyjną roladę śląską. Idealne, sprężyste kluski z dwuskładnikowego ciasta, które nawet po odgrzaniu wciąż będą miękkie. Doskonale przyprawione mięso oraz aromatyczne dodatki tworzą wraz z idealnym ciastem danie, którego każdy powinien spróbować.
Kluski śląskie z mięsem i domowy sos pieczeniowy, to idealny pomysł na pyszny i aromatyczny obiad. Tradycyjne danie według sprawdzonego przepisu na kluski śląskie bez jajka. Jeśli jesteś fanem kartaczy lub lubisz pyzy z farszem, kluski śląskie z nadzieniem z mięsa mielonego również powinny przypaść Ci do gustu. Polecamy podać je z sosem pieczeniowym lub aromatycznym sosem pieczarkowym.
Przepis na mięciutkie kluski śląskie z surowym mięsem wołowym to nasza propozycja na tradycyjne danie obiadowe. Oczywiście jeśli chcesz, mięso, zanim wymieszasz z pozostałymi składnikami możesz podsmażyć. Pamiętaj, że farsz wówczas będzie bardziej suchy. Będzie potrzebować wiec nieco więcej tłuszczu.
Kluski śląskie przepisy. które bardzo często goszczą na naszym stole. Kluski śląskie z gulaszem, śląskie z mięsem drobiowym, kluski z mięsem z rosołu, a także śląskie z mięsem wieprzowym i pieczarkami to kilka z nich. Dziś postawiliśmy na przepis, który polecamy nie tylko miłośnikom śląskiej kuchni, a również wszystkim, którzy szukają nowych smaków i inspiracji w kuchni. Jak zrobić mięciutkie kluski śląskie? Jak zrobić kluski śląskie z mięsem wołowym? Zapraszamy na przepis!
Kluski śląskie z mięsem wołowym
Składniki:
Kluski:
- ziemniaki: 1 kg
- mąka ziemniaczana: 250 g
- płaska łyżeczka soli
- olej: 2 łyżki
Farsz:
- mięso wołowe mielone: 400 g
- boczek wędzony: 150 g
- cebula: 1 szt.
- ogórek kiszony: 2 szt.
- musztarda do smaku
- czosnek: 2 – 3 ząbki
- majeranek: 1 łyżka
Przepis na kluski śląskie z mięsem wołowym
Przygotowanie
Kluski śląskie z mięsem. Jak zrobić?
Obrane ziemniaki ugotuj i jeszcze ciepłe przeciśnij przez praskę lub zmiel. Odstaw do całkowitego wystygnięcia. Ostateczny kolor klusek jest uzależniony od rodzaju gatunku ziemniaków. Raz kluski wyjdą nam bardziej żółte, tak jak nam, a raz bardziej białe.
Boczek, cebulę oraz ogórki pokrój w bardzo drobną kosteczkę.
Boczek przełóż na zimną patelnię i zacznij podgrzewać. Kiedy się lekko wytopi, dodaj cebulę i smaż wszystko na średniej mocy palnika, aż cebula się zeszkli. Lekko ostudź, a następnie dodaj do zmielonej wołowiny.
Do masy mięsnej dodaj ogórki, majeranek, przeciśnięty przez praskę czosnek i łyżkę musztardy. Dokładnie wymieszaj, a następnie dopraw solą i pieprzem. Farsz musi bardzo dobrze doprawiony i wyraźny w smaku. Jeśli trzeba, możesz dodać jeszcze musztardy lub pieprzu.
Do zimnych ziemniaków dodaj mąkę i wyrób na gładką, jednolitą masę bez grudek. Jeżeli ciasto trudno się wyrabia, mąka jest wciąż widoczna, zwilż delikatnie dłonie wodą. Kiedy mąka całkowicie się wchłonie, skończ wyrabianie. Zbyt długie spowoduje rozrzedzenie ciasta.
Odrywaj porcje ciasta i formuj kulki średnicy ok. 5 cm. Najlepszą miarką do wyznaczenia jednakowej wielkości klusek jest łyżka do lodów 🙂 Następnie spłaszcz i nakładaj porcje farszu. Dokładnie sklej i uformuj ładną kulkę. Tak postępuj, aż do wyczerpania składników.
W dużym garnku zagotuj 3 litry wody i dodaj sól oraz olej. Partiami wrzucaj kluski do lekko gotującej się wody. Gotuj od momentu wypłynięcia ok. 3 – 4 minuty.
Delikatnie wyjmuj łyżką cedzakową na talerz. Podawaj z domowym sosem pieczeniowym, grzybowym lub ze skwarkami.
Polecamy również sprawdzony przepis na kluski – pierogi leniwe kładzione, a także na pyszne kluski leniwe z bułką tartą.
Życzymy smacznego!