Potrzebujesz tylko kilku prostych składników oraz klasycznych przypraw, aby przygotować tę pyszną rybną sałatkę, czyli śledzie po sułtańsku. Tradycyjne śledzie solone z beczki idealnie komponują się ze słodko – kwaśnym sosem z pomidorami i miodem. Smaków dopełnia podsmażona cebulka oraz rodzynki. Sałatka najlepiej smakuje po kilkunastu godzinach spędzonych w słoiku w lodówce. Jeśli szukasz więc pomysłu na pysznego, łatwego w przyrządzeniu domowego śledzia, zobacz koniecznie przepis!
Do przygotowania śledzi po sułtańsku najlepiej sprawdzą się dobrej jakości filety solone. Dobrze wymoczone, osuszone płaty śledziowe będą świetnym, głównym składnikiem tej aromatycznej sałatki. W niektórych przepisach na śledzie sułtańskie można spotkać również suszoną żurawinę, która zastępuje lub uzupełnia rodzynki. Jeśli lubisz, możesz ją również dodać. Zdaniem naszych znajomych, śledź po sułtańsku z tego przepisu jest wyjątkowo pyszny. Uważamy, że to zasługa cebuli cukrowej, którą do tej sałatki wyjątkowo polecamy.
Przepis na śledzie po sułtańsku z miodem i rodzynkami, to z pewnością godny uwagi pomysł na rybną sałatkę na świąteczny stół. Pyszna jest też nasza sałatka śledziowa z czerwoną cebulą oraz sałatka z tuńczykiem i jajkiem. Zobacz też sprawdzony przepis na rybę po grecku, a także na śledzie z cebulką i żurawiną. Jak smakuje sałatka sułtańska ze śledziem? Zapraszamy na przepis i polecamy!
Śledzie po sułtańsku
Składniki:
- płaty śledziowe solone: 500 g
- cebula cukrowa: 2 – 3 szt.
- rodzynki: 50 – 60 g
- olej: 2 łyżki
- sok z cytryny: 1 łyżka
- miód: 1 łyżka
- przecier pomidorowy: 300 ml
- liść laurowy: 2 szt.
- pieprz czarny ziarnisty: 10 ziaren
- ziele angielskie: 3 – 4 ziarna
- bulion warzywny lub woda: 1/2 szklanki
Śledzie po sułtańsku
Przygotowanie:
Śledzie przekładamy do miski i zalewamy zimną wodą. Moczymy przez 2 – 3 godziny, dwu lub trzykrotnie zmieniając w tym czasie wodę. Następnie płaty osuszamy i kroimy na 3 cm kawałki.
Obraną cebulę kroimy w cienkie półplasterki.
Na patelnię wlewamy olej i podsmażamy cebulę, aż lekko zmięknie. Podlewamy bulionem i dusimy kilka minut do miękkości cebuli. Dodajemy przecier pomidorowy, liść laurowy, pieprz oraz ziele angielskie, rodzynki i miód. Doprowadzamy do wrzenia i wyłączamy palnik. Dodajemy 1 łyżkę soku z cytryny, mieszamy i odstawiamy do wystygnięcia.
Do wystygniętego sosu dodajemy pokrojone śledzie i dokładnie mieszamy. Śledzie najlepiej jest przełożyć do odpowiednio dużego słoika, zakręcić i wstawić na kilka – kilkanaście godzin do lodówki.
Życzymy smacznego!