Blog posts

Buchty drożdżowe z serem

Buchty drożdżowe z serem

Bułki, Chleb i bułki, Dla dzieci, Drożdżówki i babeczki

Przepis na puszyste buchty drożdżowe z serem pieczone w piekarniku. Nie ma nic lepszego jak pachnące, domowe bułeczki, które pysznie smakują zarówno na ciepło jak i na zimno. Od początku do końca całe przygotowanie przepisu zajmie Ci nie więcej niż 2 godziny. Buchty, to idealny pomysł na przekąskę, poczęstunek dla gości lub słodki dodatek do kawy. Ilekroć więc masz ochotę na pyszny, pachnący wypiek, skorzystaj z naszego przepisu!

Pieczemy te bułki zawsze, gdy tylko mamy okazję. Zderzenie cudownego, mięciutkie ciasta drożdżowego z pachnącym wanilią oraz skórką pomarańczową nadzieniem, to połączenie, któremu trudno się oprzeć! Nic zatem dziwnego, że te pyszne bułeczki z serem pozostają najciekawszą propozycją na słodki deser i wracają ze stałą konsekwencją na rodzinne stoły. Pisząc najprościej, ten przepis dzieli się na trzy części: przygotowanie ciasta oraz nadzienia, formowanie bułeczek oraz pieczenie. Lista składników, które są potrzebne do przygotowania tych pysznych bułeczek jest bardzo krótka, a kluczowe jest to, że jeśli nawet nie masz ich w kuchni, to z pewnością kupisz w najbliższym sklepie.

Z podobnych składników przygotujesz również pyszne bułeczki drożdżowe maślane, pachnące, oryginalne w kształcie drożdżówki z serem oraz drożdżówki z budyniem waniliowym. Inne nasze propozycje z ciasta drożdżowego, to kręcone bułeczki drożdżowe z dżemem, a także drożdżówki z białym makiem. Wszystkie te przepisy znajdziesz na naszym Blogu Kulinarnym. Nie czekaj więc na specjalną okazję, aby przygotować te pyszne buchty i ciesz się ich smakiem już dziś!  Zapraszamy!

Nasza szklanka ma pojemność 250 ml

Buchty drożdżowe z serem


Buchty drożdżowe z serem 

Składniki:

Ciasto drożdżowe: 

  • mąka pszenna uniwersalna: 2,5 szklanki
  • mleko: 130 ml
  • jajka: 3 szt.
  • olej: 5 łyżek
  • cukier: 4 łyżki
  • drożdże świeże: 20 – 22 g lub suszone 10 g

Masa twarogowa: 

  • twaróg półtłusty: 1/2 kg
  • cukier z prawdziwą wanilią: 2 łyżki
  • cukier biały: 4 – 5 łyżek
  • budyń (proszek) lub mąka ziemniaczana: 1 łyżka
  • skórka pomarańczowa kandyzowana: 2 łyżki

Oraz: 

  • mleko: 50 ml
  • masło do posmarowania formy i bułek: 50 g

Buchty drożdżowe z serem


Buchty drożdżowe z serem przepis

Przygotowanie: 

Podstawą każdego dobrego wypieku są dobre i nieprzeterminowane drożdże. Do przygotowania bucht możesz użyć zarówno świeżych jak i suchych drożdży. Jeśli zdecydujesz się na drugi wariant, dodaj ich połowę tej ilości, co świeżych.

Do mleka dodaj pokruszone drożdże, cukier i dwie łyżki mąki. Wymieszaj i odstaw na 15 – 20 minut.

Kluczem do aktywacji drożdży jest ciepłe, ale nie gorące mleko (ok. 43°C). Odpowiednia temperatura właściwie pobudza drożdże, ale zbyt wysoka zwyczajnie je zabije. Lepiej już niech mleko będzie nieco chłodniejsze niż za gorące.

Do pracujących drożdży dodaj jajka i wymieszaj. Gdy powstanie jednolita masa, wsyp przesianą mąkę. Ciasto możesz zagniatać ręcznie lub za pomocą robota kuchennego z hakiem. W jednym i drugim przypadku finalne ciasto powinno być gładkie i elastyczne, ale jeszcze delikatnie lepkie. Na koniec dodaj olej i jeszcze przez chwilę wyrabiaj. Ciasto przełóż do miski i przykryj folią spożywczą.

Teraz ciasto powinno urosnąć, a dokładnie podwoić swoją objętość. Wyrośnięcie ciasta zajmie w temperaturze pokojowej ok. 30 – 40 minut. Wszystko zależy od temperatury jaką masz w pomieszczeniu.

Po wyrośnięciu ciasta przygotuj nadzienie. W tym celu dokładnie wymieszaj składniki na twarogowy farsz. Nie mieszaj go wcześniej, ponieważ twaróg wymieszany z cukrem może puścić wodę i niepotrzebnie rozrzedzić serową masę.

Następnie naciśnij delikatnie ciasto, aby je odgazować. Przełóż na oprószony mąką blat lub stolnicę. Ciasto rozciągnij na grubość ok. 6 – 8 mm. Przy pomocy ringu lub dużej szklanki wytnij jednakowe krążki. Ciasto możesz również odważyć na 50 g porcje, a następnie z każdej uformować placuszek.

Na każdy placek ciasta nałóż czubatą łyżeczkę nadzienia i złóż wszystkie boki ciasta tak, aby dokładnie zamknąć twarogową masę, tworząc szef na dole. Podobnie postępuj z każdym następnym kawałkiem ciasta i serowej masy.

Naczynie do zapiekania posmaruj masłem. Buchty ułóż w naczyniu złączeniem do dołu, pamiętając również o tym, aby zostawić pomiędzy nimi trochę miejsca. Przy pomocy pędzelka boki bułeczek pokryj warstwą roztopionego masła. Dzięki temu łatwiej będzie je rozdzielić po upieczeniu. Bułeczki zostaw na 20 minut do lekkiego wyrośnięcia.

Przed wstawieniem do piekarnika buchty pomaluj mlekiem. Bułeczki piecz w temperaturze 180 °C przez ok. 35 minut. Jeśli widzisz, że bułeczki zbyt mocno się rumienią, przykryj je od góry blachą piekarnikową, a grzanie zmień tylko na dolne. Bezpośrednio po wyjęciu z piekarnika, bułeczki posmaruj roztopionym masłem.

Podawaj posypane cukrem pudrem.

Z podanych składników wyszło nam 15 bułeczek. W razie potrzeby zmniejsz lub zwiększ odpowiednio ilość składników i dopasuj do własnych potrzeb. Zobacz również przepis na bułeczki drożdżowe z dżemem.

Buchty drożdżowe z twarogiem 

Nasz przepis na buchty drożdżowe z twarogiem jest z dodatkiem mleka. Na pytanie, czy lepiej użyć wody, czy mleka, odpowiadamy, że wszystko zależy od tego, czego oczekujesz od tego wypieku. Większość przepisów wskazuje, że mleko jest lepsze. Sprawia, że buchta jest bardziej miękka, słodka i ma pyszny, maślany posmak. Niektórzy twierdzą jednak, że dodatek mleka wpływa na dodatkową kaloryczność bułek i dlatego używają wody. Naszym zdaniem woda nadaje się do bardziej wytrawnych, drożdżowych wypieków. Chcesz żeby buchty były błyszczące? Pamiętaj, aby natrzeć je delikatnie masłem tuż po wyjęciu z piekarnika. Posmarowanie bułeczek masłem lub jajkiem przed pieczeniem spowoduje, że szybko się przypalą w piekarniku.

Buchty twarogowe

Istnieje kilka powodów, które sprawią, że buchty twarogowe mogą nie okazać się lekkie i puszyste. Po pierwsze, drożdże, których użyłaś były zwyczajnie stare lub mleko z którym je wymieszałaś miało zbyt wysoką temperaturę. Po drugie, w cieście było zbyt dużo mąki i właśnie ona spowodowała, że ciasto stało się twarde i nie wyrosło. Najczęstszym błędem jest w tej kwestii zbyt mocne podsypywanie mąki podczas wyrabiania ciasta. Trzeci powód, to nie wystarczający czas wyrabiania ciasta. Dobrze wyrobione ciasto, po naciśnięciu palcem, samo się podnosi. Po czwarte, przygotowane do pieczenia bułki nie miały zbyt mało czasu, aby odpowiednio wyrosnąć. I ostatnia, piąta okoliczność, to zbyt wysoka temperatura pieczenia. Warto pamiętać, aby buchty piec w temperaturze nie wyższej niż 180 – 190 °C.

Życzymy smacznego!

Buchty drożdżowe z serem

Buchty drożdżowe z serem

Napisz komentarz