Karkówka duszona w całości z patelni, to bardzo prosty sposób na przygotowanie pysznego i aromatycznego mięsa na kanapki. Dzięki suchemu nacieraniu, smaki przypraw idealnie przenikają do mięsa, a ono samo jest delikatne i aromatyczne. Pokrój je w cienkie plasterki i podaj na zimno jako wędlinę na kanapki lub jeszcze gorące podziel na porcje, aby posłużyło jako danie główne! Jednocześnie warto zauważyć, że duszenie nie zajmie dłużej niż 80 – 90 minut. W tak niedługim czasie uzyskujesz piękny, duży kawałek mięsa, którym według potrzeby podzielisz się przy stole z całą rodziną! Co ważne, z karkówki pozostanie całkiem sporo wywaru, który możesz wykorzystać jako bazę aby przygotować domowy sos pieczeniowy lub pyszny sos myśliwski!
Z pewnością każdy z nas ma swój własny sposób na najlepsze pieczone lub duszone mięso i karkówka duszona na patelni nie zamierza konkurować z niewątpliwymi walorami innych przepisów. Warto jednak podkreślić, że zdecydowana większość z nich jest do siebie bliźniaczo podobna. W przeciwieństwie do nich ten przepis jest świeży i jednocześnie tak prosty w przygotowaniu jak klasyczna szynka wieprzowa pieczona, ale bez włączania piekarnika. Nie jestem osobą kupującą gotowe, zamarynowane produkty, które były traktowane chemią i umysłem osób nastawionych na zysk, a nie jakość produktu. Wolę szykować wszystko sam zaczynając od przygotowania zestawu przypraw, poprzez marynowanie, aż na pieczeniu kończąc. To wszystko składa się na ostateczną wartość i charakter wyrobu.
Łatwy sposób przygotowania oraz pozostałe atuty jakie oferuje karczek w całości z patelni, sprawiają, że jest to z pewnością przepis dla wszystkich, którzy szukają sprawdzonego przepisu na pyszne mięso na kanapki. Karkówka to cudowne marmurkowe mięso. I choć jest równie popularna jak polędwiczka wieprzowa, kotlet schabowy czy żeberka, to jednak moim zdaniem jest jednym z najlepszych kawałków wieprzowiny, jakie można przygotować! Jeśli więc pierwsze zdjęcia zaostrzyły Wasz apetyt, zapraszam na prosty przepis na karkówkę z patelni na kanapki!
Karkówka z patelni na kanapki
Składniki:
Mięso:
- karkówka: ok. 1,5 kg
Sucha marynata:
- majeranek: 1 łyżka
- przeciśnięty przez praskę czosnek: 3 – 4 ząbki
- papryka słodka mielona: 1 łyżka
- ostra papryka mielona: 1/2 łyżeczki
- tymianek mielony: 1 łyżeczka
- pieprz czarny mielony: 1 łyżeczka
- sól: 1 łyżka
- musztarda: 1 łyżka
Oraz:
- ziele angielskie: kilka ziaren
- liść laurowy: 3 szt.
- jałowiec: 3 – 4 ziarna
- pieprz ziarnisty: 1/2 łyżeczki
- woda
Karkówka z patelni – przepis
Przygotowanie:
Do przygotowania przepisu potrzebna będzie też głęboka patelnia z pokrywką, siatka wędliniarska lub sznurek, niewielka miseczka oraz folia spożywcza.
Jeśli to możliwe, wybierz karkówkę o jednakowej lub zbliżonej grubości na całej powierzchni. Dzięki temu mięso równomiernie się ugotuje. Karkówkę należy związać sznurkiem lub umieścić w siatce, aby mięso pozostało napięte i zachowało swój kształt.
Użyj termometru do mięsa. Każdy kawałek mięsa jest inny i może potrzebować nieco innego czasu do przygotowania. Jeśli nie masz termometru, możesz wykonać małe nacięcie w mięsie, aby sprawdzić kolor soku. Gdy mięso będzie gotowe, sok powinien być przezroczysty. Jeżeli nadal zawiera krew, mięso należy jeszcze gotować przez kilka lub kilkanaście dodatkowych minut.
Przepis zawiera suchą marynatę i właśnie taką proponuję zrobić, nawet gdy zmienisz zestaw przypraw na własne lub zmodyfikujesz ich proporcje.
Jak zrobić karkówkę z patelni na kanapki?
W miseczce wymieszaj wszystkie składniki na marynatę. Suchą karkówkę natrzyj dokładnie marynatą i zawiń dość ciasno w folię spożywczą. Wstaw do lodówki na kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Po odwinięciu z folii, włóż w siatkę wędliniarską lub zwiąż dokładnie sznurkiem. Zostaw, aby mięso osiągnęło temperaturę pokojową.
Karkówkę umieść w garnku. Jeśli masz wkładkę metalową przeciw przywieraniu, włóż ją na dno patelni. Karczek zalej ok. 1 litrem gorącej wody. Dodaj ziele angielskie, liść laurowy, ziarna jałowca oraz czarnego pieprzu. Wodę doprowadź do wrzenia, a następnie zmniejsz moc palnika i przykryj patelnię pokrywką. Gotuj na małym ogniu (wywar ma tylko pyrkać) przez ok. 40 – 45 minut. Następnie obróć karkówkę na drugą stronę i gotuj ponownie przez kolejne 40 minut.
Temperatura mięsa w środku w najgrubszym miejscu powinna osiągnąć 70 – 72 °C. Wówczas karkówka jest gotowa i można wyłączyć palnik, a mięso zostawić pod przykryciem do lekkiego wystudzenia. Jeśli nie masz termometru, wbij w mięso cienki nóż lub wbij patyczek do szaszłyka. Jeżeli wypływa przezroczysty płyn, karkówka jest upieczona, jeśli krwisty, mięso należy jeszcze potrzymać przez jakiś czas i ponownie sprawdzić.
Gdy karkówka będzie pełnić rolę wędliny, ściągnij sznurek lub siatkę dopiero po schłodzeniu. Pamiętaj, że mięso jest delikatne i może popękać, jeśli spróbujesz to zrobić gdy będzie gorące lub ciepłe. Dopiero potem pokój wędlinę według uznania.
Jeśli chodzi o mnie, to już dawno dołączyłem do fanów domowych pieczonych i gotowanych wędlin. Tym bardziej, że technika przygotowania w obu przypadkach nie jest skomplikowana, a rezultat naprawdę trudno zepsuć. Polecam!
Sprawdź również jak smakuje golonka gotowana na kanapki.
Dziękujemy, że przeczytałeś ten tekst do końca. Redakcja Bloga kuchnianawypasie.pl