Blog posts

Sernik z mlekiem i olejem

Sernik z mlekiem i olejem

Ciasta, Ciasta na Boże Narodzenie, Ciasta na Wielkanoc, Szybkie ciasta, Tanie ciasta, Wigilia i Święta

Sprawdzony przepis na prosty sernik z mlekiem i olejem na herbatnikach. Idealny deser na każdą okazję! Chociaż kusiło nas, aby dorzucić nieco dodatków, pozostaliśmy wierni klasycznemu i subtelnemu smakowi sernika. I to właśnie dzięki temu jest delikatny i kremowy. Jednak wciąż zostawiliśmy tu miejsce na własną przestrzeń do interpretacji przepisu. Czy ten sernik wymyka się stereotypom? Oczywiście że nie. Ale też w założeniu miał być łatwym, ekonomicznym, a jednocześnie pysznym deserem. Takim, który doskonale sprawdzi się zarówno na co dzień jak i od święta. Dlatego mamy nadzieję, że ten pyszny sernik stanie się jednym z Twoich ulubionych. Zapraszamy na przepis!

Foremka 25 x 25 cm

Szklanka ma pojemność 250 ml

Sernik z mlekiem i olejem


Sernik z mlekiem i olejem

Składniki: 

  • herbatniki: 150 – 200 g
  • twaróg z wiaderka: 1 kg
  • mleko: 1 szklanka
  • olej: 1/2 szklanki
  • budyń waniliowy lub śmietankowy duży (64 g): 1 op.
  • żółtka: 5 szt.
  • sok z połowy cytryny
  • otarta skórka z całej cytryny
  • cukier: ok 1/2 szklanki

Sernik z mlekiem i olejem


Sernik z mlekiem przepis

Przygotowanie:

Do tego przepisu potrzebny Ci będzie 1 kg serka z wiaderka lub twarogu półtłustego. Jeśli zdecydujesz się na ten drugi wariant, twaróg należy dwukrotnie zmielić. Nie polecamy stosować wszelkiego typu gotowych mas na sernik, ponieważ deser z takiej substancji będzie sernikiem tylko z nazwy.

Spód naszego sernika wykonaliśmy z jasnych herbatników, ale jeśli wolisz, możesz rzecz jasna użyć ciemnych ciastek.

Do przygotowania ciasta nie potrzebujesz miksera. Doskonale poradzisz sobie z wykorzystaniem miotełki do mieszania.

Pamiętaj, aby wszystkie składniki na sernik z mlekiem miały temperaturę pokojową.

Jak zrobić sernik z mlekiem? 

Twaróg przełóż do miski, dodaj mleko, olej, żółtka, sok i skórkę z cytryny. Składniki dokładnie wymieszaj miotełką. Następnie dodaj cukier i ponownie wymieszaj. Jeśli według Twojego smaku, będzie go zbyt mało, dodaj tyle, ile trzeba. Na końcu wsyp budyń, ostatecznie wymieszaj dokładnie składniki.

 Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia lub posmaruj masłem i oprósz mąką. Przełóż do niej przygotowaną masę i równomiernie rozprowadź. Na wierz ułóż herbatniki, delikatnie wciskając w masę twarogową.

Sernik z mlekiem jak piec? Sernik wstaw do nagrzanego do 180 stopni piekarnika (półka niżej niż środek). Piecz ok. 50 – 55 minut. Wyłącz i uchyl delikatnie piekarnik. Po ok. 30 minutach wyjmij i pozostaw do całkowitego wystygnięcia.

Zimny sernik przykryj deską do krojenia, następnie obróć, aby ciasteczka zostały na spodzie. Na koniec ostrożnie zdejmij papier. Pamiętaj, że sernik musi być całkowicie zimny, dzięki temu łatwo wyjdzie z blachy.

Sernik z budyniem i mlekiem

W poszukiwaniu idealnego przepisu na sernik, pragnęlibyśmy wykluczyć jego pękanie, opadanie, twardą konsystencję oraz kurczenie się. Wszyscy na pewno znamy zmagania z tą materią z własnych doświadczeń. Nasz sernik z budyniem i mlekiem na herbatnikach każdemu się uda. Ten wypiek idealnie łączy łatwość przygotowania oraz wszystkie cechy i fason klasycznego sernika. Mamy więc doskonały w smaku i konsystencji, domowy deser, któremu trudno się oprzeć! Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie, aby przechylić interpretację przepisu na swoją stronę i dostosować go do własnych upodobań. Nie daj się jednak porwać pokusie zmian proporcji poszczególnych składników. Mamy na myśli zmiany typowo kosmetyczne, jak dodanie wanilii lub nieco większej ilości soku z cytryny, który możesz zamienić na sok z pomarańczy. Pamiętaj, że dobry sernik z mlekiem i olejem, to idealna równowaga poszczególnych składników.

Sernik z mlekiem kokosowym 

Sernik z mlekiem krowim czy kokosowym? Wybór należy do Ciebie! Zastępując klasyczne mleko, mlekiem kokosowym warto pamiętać o dodaniu do masy nieco mniejszej ilości cukru. Inna sprawa, że porównanie sernika z mlekiem płynnym w tych dwóch wersjach, naszym zdaniem wypada na korzyść tego pierwszego. Zgoda: jeśli jesteś wielkim fanem kokosa, być może to właśnie mleko będzie dla Ciebie ciekawszą alternatywą. Kto jednak oczekuje po skosztowaniu sernika, tradycyjnego, polskiego smaku, powinien zdecydowanie postawić na mleko krowie. W tej kategorii, poznaj również nasz przepis na piękny sernik złota rosa, sprawdzony przepis na sernik królewski oraz na przepyszny sernik gotowany. Polecamy również domowy sernik japoński na zimno, a także sernik na zimno z brzoskwiniami.

Życzymy smacznego!

Sernik z mlekiem i olejem

Sernik z mlekiem i olejem

Napisz komentarz