Tradycyjna zupa krupnik z kaszą jęczmienną i ziemniakami, to sprawdzony, domowy przepis na pyszny i pożywny obiad. Klasyczna i najlepsza wersja tej staropolskiej zupy. W naszym domu najczęściej gotowana na wywarze mięsnym i dziś u nas krupnik w takiej właśnie wersji.
Krupnik przepisy, które z reguły pojawiają się naszych stołach, to zupy na wywarze mięsnym lub warzywnym. Krupnik na rosole czy krupnik na żeberkach, to już kwestia smaku i tego, do jakiej wersji jesteśmy od dziecka przyzwyczajeni. Właśnie krupnik dla dziecka, Mamy i Babcie gotowały na dolegliwości żołądkowo – jelitowe. U nas najczęściej gotowany był krupnik przepis Babci, czyli na kurczaku. My z czasem zaczęliśmy go przygotowywać również w innych wersjach. I tak zdarza się również krupnik na golonce, żołądkach lub krupnik bez mięsa, na maśle w wersji wegetariańskiej. Jaka kasza na krupnik? Jeśli ma to być krupnik bezglutenowy, wybierz kaszę jaglaną lub kaszę gryczaną. Natomiast jeśli wybierasz krupnik przepis tradycyjny, to oczywiście skorzystaj z kaszy jęczmiennej. W naszej dzisiejszej propozycji użyliśmy kaszy jęczmiennej perłowej. Czasem zastępujemy ją kaszą jęczmienną wiejską.
Przepis na krupnik to klasyka polskiej kuchni. Bez względu którą wersję wybierzemy będzie to zawsze zdrowy i sycący posiłek z dużą ilością warzyw i porządną porcją kaszy. Idealna zupa na jesienne i zimowe dni. Podobnie jak nasza zupa gulaszowa z wołowiną oraz szybka zupa z piersią kurczaka. Doskonałą rozgrzewającą zupą będzie również kapustnica, czyli kapuśniak po słowacku, a także zupa ogórkowa na rosole. Jak zrobić krupnik? Zapraszamy na przepis!
Zupa krupnik
Składniki
- żeberka wieprzowe: 1/2 kg
- ziemniaki: 5 – 6 szt.
- marchew: 1 szt.
- pietruszka: 1 szt.
- cebula: 1 szt.
- kawałek selera
- kasza jęczmienna wiejska lub perłowa: 5 – 6 łyżek
- grzyby suszone: 2 – 3 kawałki najlepiej borowików
- liść laurowy: 1 szt.
- czarny pieprz: 4 – 5 ziaren
- natka pietruszki
- sól i pieprz do smaku
- woda: ok. 2 l
Zupa krupnik – przepis
Przygotowanie
Żeberko kroimy na porcje. Cebulę opalamy. Obieramy marchew, pietruszkę oraz seler.
Do garnka przekładamy mięso oraz warzywa. Zalewamy zimną wodą i zagotowujemy. Jeśli pojawią się szumowiny, zbieramy je łyżką. Następnie dodajemy pieprz, liść laurowy oraz suszone grzyby i wolno gotujemy.
Kaszę dokładnie płuczemy nawet kilka razy i zostawiamy w wodzie, aby namokła.
Do prawie miękkich żeberek dodajemy obrane, pokrojone w kostkę ziemniaki oraz namoczoną kaszę (bez wody) i gotujemy do miękkości. Mięso możemy zostawić w porcjach lub oddzielić od kości, pokroić i dodać do zupy. Ugotowane warzywa najlepiej pokroić w kostkę i również przełożyć do garnka.
Zupę doprawiamy ostatecznie do smaku solą oraz pieprzem.
Porcję posypujemy pokrojoną natką pietruszki.
Życzymy smacznego!