Blog posts

Zupa krem z marchewki

Zupa krem z marchewki

Dania bez mięsa, Kolacja, Obiady, Zupy

Pyszna fit zupa krem na rosole z pieczonej marchewki i cebuli z imbirem, curry oraz grzankami, to prosty przepis na obiad, kolację, samodzielny posiłek lub przystawkę. Idealnie kremowa i pełna złożonych smaków łatwa w przygotowaniu zupa gotowa w niecałą godzinę! Aby zrobić tę pyszną i zdrową zupę, wystarczy upiec w piekarniku pokrojoną marchewkę oraz cebulkę, a następnie zmiksować z pozostałymi składnikami i zagotować. Zupę krem marchewkowy z imbirem i mleczkiem kokosowym możesz podać z klasycznymi grzankami z pieczywa lub ciecierzycy. Dlaczego marchewka pieczona? Zupa z pieczonej marchwi jest o wiele smaczniejsza niż tradycyjne przepisy na zupy krem z marchwi, ponieważ pieczenie doskonale karmelizuje warzywa oraz dodaje intensywności smaków.

W przeciwieństwie do wcześniejszej zupy cebulowej krem z ziemniakami oraz zupy krem z białych warzyw, większość dzisiejszego przepisu wykona za Ciebie piekarnik! Jeśli lubisz dania warzywne, zupę krem z marchewki możesz ugotować z większej ilości składników, a nie wykorzystaną część zamrozić i odgrzać gdy przyjdzie Ci na to ochota. Do kremu z marchewki możesz dodać swoje ulubione przyprawy, które pobudzą Twoje kubki smakowe. Warto wspomnieć, że przepis na zupę krem z pieczonej marchewki nie jest dla tych, którzy nie przepadają za smakiem gotowanej marchwi. W tym wykonaniu nie jest to jednak klasyczny smak ugotowanej marchwi np. w zupie. Ten krem w sposób bardzo subtelny przemyca ten smak, jest szlachetny z lekką wyczuwalną nutą pieczonej cebuli i czosnku. Jeśli czujesz się więc zaintrygowany, przygotuj chociaż próbną porcję. To takie proste!

Zupa krem z marchewki 


Zupa krem z marchewki 

Składniki:

  • marchew: ok. 600 – 700 g
  • cebula: 1 szt.
  • czosnek polski: 2 – 3 ząbki
  • starty świeży imbir: 1/2 łyżeczki
  • bulion: 3 szklanki
  • mleko kokosowe BIO: 300 – 400 ml
  • curry: 1 – 2 łyżeczki
  • oliwa z oliwek: 1 – 2 łyżki
  • sól i pieprz do smaku
  • posiekana natka pietruszki do podania
  • opcjonalnie: świeżo wyciśnięty sok z jednej limonki

Zupa krem z marchewki 


Zupa krem z marchewki przepis

Przygotowanie 

Do przygotowania zupy potrzebne będą też prócz składników: miseczka, mikser oraz garnek o pojemności 3 litrów.

Sekretem smaku tej sycącej zupy jest pieczenie marchewki, które podkreśla jej smak i czyni wyjątkowo słodką. Aby dodać więcej smaku polecam wraz z marchewką upiec również czosnek oraz cebulkę.

Bulion powinien być ciepły, aby podczas miksowania ułatwić rozdrobnienie warzyw.

W składnikach na zupę znajdziesz mleko kokosowe. Zamiennie możesz użyć śmietanki 30 % lub jeśli chcesz lżejszej wersji, jogurtu greckiego. Jeżeli chcesz przygotować zupę w wersji bezmlecznej, po prostu pomiń ten składnik. Zupa będzie nieco mniej kremowa, ale nadal pyszna.

Przy wyborze mleka kokosowego, zwróć koniecznie uwagę na jego skład. Bardzo dużo produktów zawiera bowiem gumę guar, emulgatory i stabilizatory. Dobrej jakości mleko będzie mieć w składzie przynajmniej 70 % orzecha kokosowego i wodę.

Wykonanie:  

Piekarnik rozgrzej do 200 – 210 °C.

Marchewki obierz i pokrój na ok. 1 cm plasterki. Przełóż do miseczki i wymieszaj dokładnie z curry. Dopraw odrobiną soli i pieprzu. Cebulkę obierz i przekrój na ćwiartki. Z kolei czosnek zmiażdż wraz ze skórką, pozostawiając łupinę.

Blachę piekarnikową wyłóż papierem do pieczenia i skrop oliwą z oliwek. Ułóż marchewkę, cebulę oraz czosnek. Bardzo ważne, aby warzywa były rozłożone równomiernie i nie przylegały do siebie.

Wstaw do nagrzanego piekarnika i piecz przez ok. 35 – 40 minut. Jeśli chcesz, w połowie pieczenia możesz obrócić marchewkę na drugą stronę, ale moim zdaniem nie jest to konieczne.

Po upieczeniu warzyw, z czosnku zdejmij skórkę. Następnie przełóż warzywa do blendera, dodaj bulion, starty imbir i zmiksuj wszystko na gładką masę.

Przełóż do garnka, dodaj mleko kokosowe i zagotuj. Zdejmij z palnika, dopraw do smaku solą oraz pieprzem. Opcjonalnie dodaj sok z limonki. Gotowe!

Zupę krem z marchewki podawać z grzankami z pieczywa lub ciecierzycy oraz z posiekaną natką pietruszki.

Zupę krem z marchewki możesz przechowywać w lodówce, w zamkniętym pojemniku przez ok. 3 – 4 dni. Zupa dobrze się też zamraża.

Smacznego!

Krem z marchewki 

Ten rozgrzewający krem z marchewki pieczonej, to idealny pomysł na pożywną, sycącą zupę. Podobnie jak zupę gulaszową, możesz ją podać jako danie główne, szczególnie w zimne i deszczowe jesienne dni. Jeśli chcesz ją nieco wzbogacić, możesz dodać ryżu, który świetnie będzie się komponować z pozostałymi smakami. Warto pamiętać, aby pokroić marchewki na jednakowe kawałki. Dzięki temu równomiernie się upieką w piekarniku. Należy też zwrócić uwagę na to, że podczas odgrzewania zupy, trzeba będzie do niej dodać albo nieco bulionu, albo odrobinę mleka kokosowego. Zupy krem mają to do siebie, że gęstnieją i należy je nieco „rozluźnić”.

Krem z marchewki przepis 

Prosty przepis na krem z marchewki spodoba się z pewnością tym, którzy nie jedzą mięsa lub po prostu szukają pomysłu na prosty, ale pyszny bezmięsny posiłek. Tym bardziej, że dobierając odpowiednio składniki możesz z łatwością zrobić z niej wersję wegańską lub wegetariańską. Biorą też pod uwagę fakt, ile kalorii ma krem z marchewki, to świetna propozycja dla wszystkich, którzy chcą zrzucić zbędne kilogramy. Krem z marchewki przepis, który łatwo dostosujesz do swoich upodobań. Dzięki temu bez problemu możesz uzupełnić składniki o ugotowaną kukurydzę lub upieczoną wraz warzywami dynię lub jabłko.

Zupa krem z marchwi 

Pyszna zupa krem z marchwi z mlekiem kokosowym, to świetne połączenie smaków. Mleko kokosowe idealnie podkreśla naturalną słodycz  marchewki i sprawia, że talerz pospolitej zupy staje się bardziej bogaty i wyrafinowany. Chociaż do zmiksowania zupy możesz użyć blendera zanurzeniowego, to osobiście uważam, że lepszym rozwiązaniem jest klasyczny o dużej mocy. Dzięki temu, Twoja zupa będzie jedwabiście gładka, a więc taka, jaką wszyscy uwielbiamy. Pamiętaj, aby użyć tylko ładnych, świeżych nie uszkodzonych i jędrnych marchewek. Wówczas tak jak zupa krem z pomidorów będzie mieć odpowiedni kolor i aromat.

Zupa krem z marchwi przepis 

Wiosenna zupa krem z marchwi bez ziemniaków świetnie sprawdzi się z młodymi marchewkami, których nie musisz obierać jeśli są organiczne lub z Twojego ogródka. Wystarczy je dobrze oczyścić i wyszorować. Uniwersalna zupa krem z marchwi przepis sprawia, że możesz ją szykować zarówno w wersji gęstej jak i bardziej płynnej. Wystarczy, że dodasz odpowiednią ilość gorącego bulionu dla uzyskania pożądanej konsystencji. Dzięki temu przy jednym stole i podczas jednego posiłku możesz zadowolić zarówno tych członków rodziny, którzy wolą pierwszą opcję, jak i tych, którzy nie przepadają za gęstymi zupami.

Zupa marchewkowa krem 

Najlepsza zupa marchewkowa krem z imbirem, curry, mleczkiem kokosowym i grzankami. Jeśli lubisz bardziej ostrzejsze smaki, dodaj do zupy nieco pieprzu cayenne. Jeśli chodzi o przyprawy, to zawsze warto kierować się własnymi smakami i poziomem komfortu. Dlatego dostosuj je do smaków swoich i rodziny. Pamiętaj, że wygoda może być zarówno zdrowa jak i smaczna. Czasem wystarczy jeden dobry produkt oraz dobrze dobrane przyprawy, żeby uzyskać najsmaczniejsze danie. Natomiast jeśli przepis na zupę marchewkową krem jest dla Ciebie zbyt rewolucyjny, a Ty szukasz bardziej polskich smaków, sprawdź jak smakuje nasza domowa grochówka na wędzonce.

Zupa marchewkowa krem przepis 

Niezależnie od tego, czy Twoja zupa marchewkowa krem przepis na ostro lub na słodko, zapewniam, że cudownym, pełnym smaku daniem, do którego z pewnością wrócisz. A jeśli zastanawiasz się nad planem zdrowego odżywiania, to trafiłaś idealnie. Dzięki marchewce, ta domowa zupa zawiera witaminy, beta – karoten oraz przeciwutleniacze. Z kolei dodatek imbiru nie tylko dodaje smaku, ale też wspomaga trawienie. Podobnie jak zupa buraczkowa, to zdrowa, domowa zupa, do której warto wracać o każdej porze roku. Jeśli jesteś więc fanem przepisów na zupy krem, szykujesz przy tym dużo zup i lubisz je urozmaicać, koniecznie wypróbuj ten przepis!

Zupa krem z marchewki 

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł do końca. Redakcja Bloga kuchnianawypasie.pl

Napisz komentarz