Przepis na pyszne knedle chlebowe z boczkiem, to świetny pomysł na prosty i szybki obiad z wykorzystaniem czerstwego pieczywa. Proste składniki, łatwe wykonanie, wyjątkowa ekonomiczność oraz zaskakujący smak. To najważniejsze cechy tego tyrolskiego dania. Zapewne często zastanawiasz się na tym: Jak wykorzystać czerstwy chleb? lub Co zrobić z czerstwego pieczywa? Przepis na knedle z chleba i boczku to idealny sposób na pyszne danie obiadowe.
Knedle z chleba to bez wątpienia bardzo skuteczny pomysł na czerstwe pieczywo. W każdej kuchni zostaje z pewnością kilka podeschniętych kromek z niejednego bochenka chleba. Dość często nie mamy pomysłu na ich wykorzystanie. Dobrym sposobem jest przywrócenie im świeżości poprzez obtoczenie w jajku i usmażenie na patelni. Tyrolskie knedle z boczkiem to inny bardzo efektywny i wyjątkowo smaczny sposób na czerstwy chleb.
Knedle z czerstwego pieczywa przepis, do którego potrzebne będą: chleb, mleko, jajka oraz pietruszka lub koperek. To podstawa, do której często dodawany jest pokrojony w kosteczkę i podsmażony z cebulką boczek. Dzięki niemu knedle pięknie pachną wędzonką. Z podanych składników wyrabia się masę. Następnie formuje knedle i gotuje (a właściwie parzy) przez kilkanaście minut. Najczęściej podawane są z sosem mięsnym oraz rosołem. Jeśli knedle przygotujesz bez dodatku mięsa, otrzymasz pyszne danie wegetariańskie, które świetnie smakuje z surówką z kiszonej kapusty. Polecamy!
Knedle chlebowe z boczkiem
Składniki:
Na 14 szt.
- chleb z poprzedniego dnia lub starszy: 270 g
- mleko: 200 ml
- jajka: 2 szt.
- gałka muszkatułowa: 1 łyżeczka
- cebula: 1 szt.
- boczek wędzony: 200 g
- majeranek: 1 łyżka
- natka pietruszka lub koperek
- sól i pieprz do smaku
- ew. bułka tarta
Knedle chlebowe z boczkiem
Przepis:
Pokrój resztki czerstwego chleba na małe kawałki i przełóż do miski. Następnie wlej mleko oraz dodaj jajka i dokładnie wymieszaj. Odstaw na ok. 15 minut.
Pokrój boczek w niewielką kostkę i podsmaż na patelni. Kiedy boczek się lekko zrumieni, dodaj pokrojoną w kosteczkę obraną cebulę i delikatnie posól. Chwilę smaż, aż cebula się zeszkli. Następnie dodaj posiekaną natkę pietruszki lub koperek oraz boczek wraz z cebulą (bez wytopionego tłuszczu) do pozostałych składników i wymieszaj.
Następnie dopraw solą, pieprzem, gałką oraz majerankiem i zostaw na kilka minut do „przegryzienia”.
Mokrymi dłońmi uformuj knedle.
Jeśli masa wydaje się zbyt rzadka, dodaj niewielką ilość bułki tartej do uzyskania pożądanej konsystencji. Jeśli knedle formują się bez problemu to jeszcze lepiej 🙂 Nadawaj masie ładny okrągły kształt o wielkości mandarynki i wrzucaj do wrzącej i osolonej wody. Pozostaw w lekko „mrugającej” wodzie na ok. 8 – 10 od momentu wypłynięcia na wierzch.
Podawaj na gorąco z sosem grzybowym lub pieczeniowym.
Obiad z chleba w postaci pysznych knedli znany był również na Śląsku. Jednak bez porównania bardziej knedle chlebowe są popularne u naszych zachodnich sąsiadów, oraz w Austrii. W Czechach i na Słowacji spotkamy knedle z bułki. Ktoś może powiedzieć, że to danie dla ubogich. Raczej dla wszystkich, którzy szanują żywność, a szczególnie chleb. W dobrej i pomysłowej kuchni wykorzystać można wszystko i z niepozornych składników przygotować pyszne danie. Knedle chlebowe są tego idealnym przykładem.
Zachęcamy do sprawdzenia innych naszych przepisów na wykorzystanie pieczywa. Polecamy: chrupiące kanapki z patelni, gorące kanapki z piekarnika oraz ekspresowa zapiekanka z bułką, serem i szynką.
ŻYCZYMY SMACZNEGO!