Przepis na pyszny, elegancki i puszysty sernik na cieście marchewkowym. Uwielbiasz ciasto marchewkowe i uwielbiasz sernik? Sprawdź koniecznie niesamowite połączenie tych dwóch cudownych smaków! W każdym kęsie tego domowego deseru znajdziesz słodką, lekko orzechową nutę ciasta marchewkowego oraz kremowy, wilgotny smak pieczonego sernika. Mimo, że osiągnięcie odpowiednich proporcji wymagało kilku prób, to stworzyliśmy przepis na ciasto marchewkowe z sernikiem, które jest świetnie zbalansowane i przede wszystkim bardzo proste w przygotowaniu. Dlatego gdy zrobisz ten sernik nawet po raz pierwszy, jesteśmy pewni, że wyjdzie idealnie!
Dzięki uniwersalnym składnikom, ten sernik z marchewką jest ciastem całorocznym, co czyni go doskonałą pomysłem na imprezę, rodzinne spotkanie lub świąteczny stół. I choć do przygotowania ciasta potrzeba nieco składników, to cały przepis jest bardzo prosty, a poszczególne warstwy praktycznie same się rozprowadzą, podobnie jak w serniku łaciatym. Nie polecamy rezygnować z polewy, ponieważ jej wykonanie zajmie to tylko chwilę, a okaże idealnym zwieńczeniem tego wyjątkowego ciasta! Jeśli szukasz więc nieskomplikowanego przepisu na oryginalny deser, zobacz jak w kilku prostych krokach przygotować ten pyszny sernik z marchewkowym ciastem!
Sernik marchewkowy
Składniki:
Ciasto marchewkowe:
- mąka pszenna uniwersalna BIO: 1 i 1/2 szklanki
- cynamon mielony: 1 łyżeczka
- proszek do pieczenia: 1 i 1/2 łyżeczki
- olej: 1/4 szklanki
- mleko: 1/4 szklanki
- duże jajka: 2 szt.
- cukier: 1/2 szklanki
- starta na drobnych oczkach marchewka: 1 i 1/2 szklanki
- sól: 1/4 łyżeczki
Masa sernikowa:
- twaróg z wiaderka: 700 g
- jajka: 3 szt.
- gęsta, kwaśna śmietana 18 %: 200 g
- sok z pomarańczy: 4 łyżki
- budyń (proszek): 3 łyżki
- cukier: 1/2 – 3/4 szklanki
Lukier:
- sok z cytryny: 3 łyżki
- cukier puder: 6 – 7 łyżek
- posiekane orzechy: 100 g
Sernik na cieście marchewkowym przepis
Przygotowanie:
Do przygotowania sernika potrzebne też będą: miski do mieszania składników, tortownica 22 – 24 cm, tarka do warzyw i łopatka silikonowa lub drewniana łyżka. Nasza szklanka ma 250 ml.
Wszystkie składniki zarówno na ciasto marchewkowe jak i na masę sernikową muszą mieć temperaturę pokojową.
Ciasto marchewkowe możesz doprawić zarówno cynamonem jak i odrobiną gałki muszkatułowej.
W przepisie znajdziesz naszą propozycję udekorowania ciasta domowym lukrem. Jeśli masz inny sprawdzony sposób na polewę do ciasta, nic nie stoi na przeszkodzie, aby go w tym przepisie użyć.
Do udekorowania wierzchu użyliśmy posiekanych orzechów włoskich. Możesz użyć innych, dowolnych orzechów np. pekan, ziemnych lub makadamia.
Jak zrobić sernik marchewkowy?
Ciasto marchewkowe:
W dużej misce wymieszaj przesianą mąkę, cynamon, sól i proszek do pieczenia. Z kolei w osobnej misce olej, mleko, jajka oraz cukier.
Suche składniki dodaj do mokrych, wsyp startą marchewkę i dokładnie wymieszaj.
Masa sernikowa:
Do twarogu z wiaderka dodaj pozostałe składniki na masę twarogową i dobrze wymieszaj do jednolitej konsystencji przy pomocy miotełki (nie miksuj!). Poziom słodkości dostosuj do własnych upodobań.
Złóż sernik:
Na dno wysmarowanej masłem i wysypanej mąką tortownicy przełóż 3/4 ciasta marchewkowego. Na warstwę ciasta marchewkowego wylej (nie mieszając) 3/4 masy twarogowej. Następnie nałóż pozostałą część ciasta marchewkowego, a na wierzch resztę masy twarogowej w taki sposób, aby przykryła całość.
Pieczenie:
Sernik wstaw do nagrzanego do 180°C piekarnika na półkę niżej niż środek. Piecz 60 – 70 minut. Jeśli wierzch zacznie zbyt mocno się rumienić, przykryj papierem do pieczenia.
Po upieczeniu, sernik zostaw w piekarniku na ok. 20 minut, a następnie wyjmij i odstaw do całkowitego wystygnięcia. Przed wyjęciem sernika z tortownicy, przesuń nożem bo jego brzegach. Jeśli tego nie zrobisz, ciasto może przykleić się do formy i pęknąć.
Lukier:
Przesiany cukier puder przesyp do miski. Następnie dodaj sok z cytryny i przy pomocy łyżki dokładnie utrzyj, uzyskując gładką konsystencję bez grudek. Polej wierzch sernika, a brzegi i obrys sernika posyp posiekanymi drobno orzechami. Odstaw do związania polewy.
Jeśli chcesz, orzechy możesz wcześniej podpiec w piekarniku lub podprażyć na patelni. Możesz też je pominąć lub zastąpić innymi bakaliami.
Zobacz też przepis na pyszny sernik sypany.
Smacznego!
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł do końca. Redakcja Bloga kuchnianawypasie.pl