Blog posts

Golonka pieczona w piwie

Golonka pieczona w piwie

Dania mięsne, drugie danie, Obiady

Najlepsza, czyli domowa golonka wieprzowa z chrupiącą skórką, wstępnie gotowana, a następnie wolno pieczona w ciemnym piwie. Nasze golonki są powoli duszone w piwie z przyprawami, aż odejdą od kości i będą niesamowicie pachnące. To właśnie wstępne gotowanie, a potem wolne pieczenie sprawia, że mięso jest za każdym razem miękkie, a powstały podczas duszenia sos wyjątkowo pyszny. Z kolei dodanie odpowiednich przypraw uzupełnia smak piwa i nadaje gotowym golonkom słono – słodkiego smaku. To podobnie jak domowa golonka w kapuście, kaloryczne, bardzo pożywne danie, idealne na chłodne, zimowe dni.

Golonko wieprzowe jest wypełnione ścięgnami i więzadłami oraz chudym mięsem otoczonym przez dość grubą skórkę. Te wszystkie elementy pod wpływem odpowiedniej metody pieczenia nadają mięsu maślanej lepkości oraz niesamowitej miękkości. Dobre golonko pieczone w piwie jest zawsze delikatne i soczyste. Kluczem do uzyskania wilgotnego mięsa odchodzącego od kości jest umożliwienie rozpuszczenia się bogatej w kolagen tkanki, która znajduje się wokół kości golonki, a tym samym stopniowego przenikania jej do mięsa. Dlatego tak ważną rolę odgrywa w tym wypadku niezbyt wysoka temperatura pieczenia.

Z uwagi na to, że na przygotowanie tego dania należy poświęcić kilka godzin, uważam, że przepis na golonkę pieczoną w piwie jest idealną propozycją na weekend. Chociaż jest to przepis, który wymaga niezbyt dużego wysiłku, to jednak osiągnięcie odpowiedniego rezultatu zajmie kilka godzin. Dlatego polecam uważnie przeczytać całą recepturę przygotowania golonek w piwie i odpowiednio zaplanować poszczególne kroki. Pyszne golonko wieprzowe wymaga zarówno czasu jak i cierpliwości. Za to rezultatem jest aromatyczne mięso z delikatną skórką i pysznym sosem.

Przepis na domowe golonki w piwie, to pomysł na małe, ale wielkie smakiem przyjemności i dlatego nie ma co liczyć tu na niewielkie kalorie. Ile kultur, kuchni oraz domów, tyle samo przepisów na to popularne danie. Nie oszukujmy się, gdy aromat pieczonej wieprzowiny, piwa oraz przypraw zaczyna wypełniać kuchnię, chcesz, aby sygnał piekarnika kończący pieczenie zabrzmiał jak najszybciej. Pozostaje już tylko przygotować dodatki i można podawać. Aha! I jeszcze jedno! Koniecznie z kufelkiem zimnego Lagera!

Golonka pieczona w piwie


Golonka pieczona w piwie

Składniki: 

Do zasolenia/peklowania:

  • golonko wieprzowe przednie: 2 szt.
  • czosnek: 4 – 5 ząbków
  • woda: 3 litry
  • sól kamienna: 6 – 8 łyżek
  • liść laurowy: 5 listków
  • ziele angielskie: kilka ziaren
  • kminek: 1 łyżeczka
  • pokrojone warzywa (pietruszka, seler, marchew, por)

 Na wywar: 

  • opalona cebula: 1 szt.
  • czosnek: 3 – 4 ząbki
  • marchew: 1 szt.
  • pietruszka: 1 szt.
  • kawałek selera
  • liść laurowy: 2 – 3 listki
  • ziele angielskie: 3 – 4 ziarna
  • kilka ziaren czarnego i kolorowego pieprzu
  • sól kamienna: 2 łyżki

Do pieczenia: 

  • piwo ciemne typu porter: 400 – 500 ml
  • czosnek suszony: 1 łyżeczka
  • dżem z owoców leśnych lub z czarnej porzeczki: 2 łyżki
  • słodka papryka mielona: 1 łyżeczka
  • ostra papryka mielona: 1/2 łyżeczki
  • musztarda: 1 łyżka
  • świeży tymianek: 1 gałązka

Golonka pieczona w piwie


Golonka pieczona w piwie – przepis

Przygotowanie: 

Do przygotowania golonek w piwie będziesz potrzebować też: dość dużego garnka o pojemności 5 – 6 litrów, naczynia do zapiekania, deskę do krojenia, obieraczkę do warzyw oraz klasyczne akcesoria kuchenne. Czas peklowania golonki, to ok. 48 godzin, czas gotowania, to ok. 120 minut, a czas pieczenia od 60 – 80 minut.

Preferujemy golonkę podaną ze skórą i kością. Nawet jeśli potem nie planujesz zjeść skórki, zachowaj ją podczas gotowania i pieczenia. Wpłynie to zdecydowanie na soczystość, miękkość oraz smak mięsa. Po upieczeniu golonki zdecydujesz, czy chcesz skórkę usunąć, czy zostawić.

Mimo tego, że golonki możesz przygotować zarówno w piwie jasnym jak i ciemnym, polecamy wybrać to drugie. Golonka upieczona w ciemnym piwie uzyska dzięki temu pyszne nuty karmelu, a jej skórka nabierze odpowiednio apetycznej, ciemnej barwy.

Jak zrobić golonkę pieczoną w piwie? 

Przygotowanie zacznij od peklowania golonki. W tym celu przełóż ją do dużego garnka, dodaj rozgnieciony czosnek (4 – 5) ząbków, liść laurowy, kminek, ziele angielskie oraz pokrojone warzywa. Wszystko zalej wodą wymieszaną z 6 – 8 łyżkami soli. Odstaw w zimne miejsce (3 – 5°C) na 48 godzin.

Na godzinę przed gotowaniem wyjmij golonkę z solanki i osusz. Doprowadź do temperatury pokojowej.

Garnek po solance umyj i zalej 2,5 – 3 l świeżej wody. Dodaj obraną marchew, pietruszkę, kawałek selera oraz cebulę i zioła. Wywar doprowadź do wrzenia. Gdy się zagotuje, dodaj sól i wymieszaj. Włóż do garnka golonki i zmniejsz temperaturę. Gotuj na niskiej mocy palnika do miękkości.

W czasie, gdy golonko się gotuje, przygotuj marynatę. Do dżemu dodaj suszony (nie granulowany!) czosnek, słodką i ostrą paprykę oraz musztardę. Dokładnie wymieszaj, dodaj piwo i ponownie zamieszaj.

Gdy golonki się ugotują, rozgrzej piekarnik do 160 – 170°C. Golonki wyjmij z wywaru i przy pomocy ostrego noża ponacinaj im skórkę (jak na zdjęciu). Następnie przełóż do naczynia żaroodpornego i porządnie natrzyj przygotowaną marynatą. Resztę wlej na dno naczynia. Nie przykryte naczynie wstaw do piekarnika na półkę niżej niż środek i zapiekaj przez 40 – 50 minut. W tym czasie golonki obróć 2 – 3 razy polewając je od czasu do czasu marynatą.

Po 40 – 50 minutach, gdy golonki zaczną się ładnie rumienić, zwiększ temperaturę do 200 – 210°C, dodaj świeży tymianek i piecz jeszcze przez 10 – 15 minut, aż golonki nabiorą ciemno – złotego koloru.

Golonki pieczone na piwie podajemy z wytworzonym podczas pieczenia piwnym sosem, zasmażaną kapustą kiszoną, ziemniakami lub chlebem. Czasem gdy sos mocno się zredukuje, rozrzedzamy go dodając bulionu z gotowania golonek. Resztę bulionu wykorzystujemy do przygotowania domowego salcesonu.

Resztki golonek możesz ponownie podgrzać lub wykorzystać do przygotowania pysznych kanapek.

Dziękujemy, że przeczytałeś ten tekst do końca. Redakcja Bloga kuchnianawypasie.pl

Napisz komentarz