Sprawdzony przepis na pyszne, wręcz uzależniające ciasto Pychotka, wcześniej zwane również jako Pani Walewska. Doskonały deser z ciasta kruchego, aromatycznej kremowej masy, wiśniowego dżemu oraz bezy z płatkami migdałów, które mogą zastąpić orzechy. Jeśli skorzystasz z kilku naszych wskazówek, ciasto okaże się dość proste w przygotowaniu. Nagrodzi cudownym smakiem i z pewnością spotka się z dużym entuzjazmem ze strony bliższej i dalszej rodziny oraz znajomych!
Ciasto Pychotka z kremem karpatkowym możesz dostosować do własnych upodobań. Płatki migdałów zastąpią równie dobrze siekane orzechy włoskie, a dżem wiśniowy, możesz zamienić np. na porzeczkowy, który świetnie do tego ciasta pasuje. Polecamy skorzystać z dużej blachy piekarnikowej. U nas to 43 x 37 cm. Dzięki temu podczas jednego pieczenia przygotujemy obydwa placki wraz bezą. Zdecydowanie ułatwi to pracę i skróci czas przygotowania całego ciasta.
Ciasto pychotka na kruchym cieście, to jedna z wielu propozycji na pyszne wypieki, które znajdziesz na Naszym Blogu. Zobacz również przepis na ciasto z jabłkami i kruszonką, a także przepis na ciasto marchewkowe. Bardzo proste w wykonaniu jest ciasto widelcem mieszane oraz pyszny sernik z jabłkami. Jak zrobić ciasto Pychotka? Zapraszamy na przepis!
Ciasto Pychotka
Składniki:
Kruche ciasto:
- mąka pszenna: 2 szklanki
- 1 jajko + 1 żółtko
- masło: 100 g
- cukier z prawdziwą wanilią: 2 łyżki
- gęsta śmietana: 2 – 3 łyżki
Beza:
- białka: 6 szt.
- cukier biały: 3/4 szklanki
- mąka ziemniaczana: 1 łyżka
Masa budyniowa:
- mleko: 500 ml
- budyń waniliowy: 2 op. (2 x 40 g)
- masło: 200 g
- cukier z prawdziwą wanilią: 2 łyżki
- cukier puder
- aromat migdałowy: kilka kropli
Oraz:
- dżem lub konfitura wiśniowa: 350 – 400 g
- płatki migdałowe lub posiekane orzechy włoskie: 100 – 120 g
Ciasto Pychotka przepis
Przygotowanie:
W mleku ugotować budyń, przykryć dokładnie folią spożywczą i zostawić do wystudzenia.
Kruche ciasto:
Składniki na ciasto muszą być bezpośrednio z lodówki.
Z mąki, jajka, żółtka, masła oraz cukru zagnieść ciasto. Dodawać stopniowo odpowiednią ilość śmietany, aż ciasto będzie plastyczne.
Standardową blachę piekarnikową wykładamy papierem do pieczenia lub smarujemy tłuszczem i posypujemy mąką. Dno wyklejamy ciastem kruchym.
Beza:
Białka ubić na sztywną pianę. Pod koniec ubijania powoli dodawać cukier i mąkę ziemniaczaną, wolno miksując.
Ciasto posmarować warstwą dżemu lub konfitury. Rozprowadzić delikatnie i równomiernie warstwę ubitych białek. Posypać płatkami migdałowymi.
Wstawić do nagrzanego do 175 stopni piekarnika i piec ok. 30 – 35 minut. Po ok.10 minutach bezę przykryć folią aluminiową lub papierem do pieczenia lub ustawić tylko dolną grzałkę. Wyjąć i odstawić do wystudzenia.
Masa budyniowa:
Miękkie masło zmiksować z cukrem waniliowym do białości. Następnie dodawać po łyżce budyniu, cały czas wolno miksując. Na koniec dodać aromat migdałowy i sprawdzić poziom słodkości masy. Jeśli trzeba dodać ewentualnie cukru pudru i wymieszać.
Zimne ciasto przekroić na pół. Pierwszą połówkę ułożyć bezą do góry. Wyłożyć i równo rozprowadzić masę budyniową. Przykryć drugą częścią ciasta, również bezą do góry.
Ciasto odstawić do lodówki, żeby stężało.
Życzymy smacznego!