Blog posts

Kotlet de volaille [Kotlet po kijowsku]

Kotlet de volaille [Kotlet po kijowsku]

Dania mięsne, drugie danie, Obiady, Wielkanoc, Wigilia i Święta

Panierowany, smażony kotlet de volaille, znany również jako kotlet po kijowsku, to przepis na delikatne mięso z kurczaka nadziewane pysznym, ziołowym masłem. Idealna propozycja na smaczne, domowe jedzenie z kilku bardzo prostych składników. Do przygotowania tych kotletów potrzebne będą tylko: filet z kurczaka, masło, koperek oraz składniki na klasyczną panierkę! Danie nie jest pracochłonne, sprawdzi się tylko pewna zręczność do takiego złożenia mięsa, aby masło nie wypłynęło ze środka podczas smażenia. Potrawa ta najprawdopodobniej powstała w kuchni carskiej Rosji, w której renomowani kucharze inspirowali się sztuką francuskiej wielkiej kuchni, czyli tzw. grande cussine. Mimo tego więc, że danie zaistniało za naszą wschodnią granicą, nosi nazwę francuską, jako côtelette de volaille. Mamy nadzieję, że nasz przepis krok po kroku na kotlety de volaille, pozwoli przygotować Ci to pyszne danie w domu.

Kotlet de volaille


Kotlet de volaille

Składniki: 

  • pierś z kurczaka: 2 szt.
  • masło: 150 g
  • posiekany koperek: 2 łyżki
  • sól
  • świeżo zmielony pieprz
  • jajka: 2 – 3 szt.
  • bułka tarta
  • mąka
  • masło klarowane do smażenia


Kotlet de volaille – przepis

Przygotowanie:

Przygotowanie kotletów polecamy zacząć od bardzo dokładnego wymieszania masła z koperkiem. Masło przekładamy na kawałek folii spożywczej i zawijamy, tworząc z niego owalny kształt. Zwijamy dokładnie brzegi folii i wkładamy do zamrażalnika. To bardzo ważny zabieg, który zdecydowanie ułatwi dalszą pracę przy kotletach.

Przy pomocy ostrego noża od piersi odkrawamy polędwiczki. Pierś z kurczaka na dewolaje rozcinamy na pół, nie docinając do końca, tak, aby powstał duży plaster mięsa. To samo powtarzamy dla dużych i mniejszych części mięsa.

Teraz układamy wszystkie kotlety z kurczaka wewnętrzną stroną do góry. Przykrywamy folią do żywności i bardzo delikatnie rozbijamy tłuczkiem do mięsa, aby je spłaszczyć. Niezwykle ważne jest, aby mięsa nie rozerwać. Plastry powinny być cienkie, ale o jednolitej strukturze. Mięso oprószamy solą oraz świeżo zmielonym pieprzem.

Na rozbity, duży kotlet połóż podłużny kawałek (ok 30 – 35 g) zamrożonego masła. To cały farsz do de volaille. Bardzo dokładnie przykrywamy masło polędwiczką.

Składamy pierś najpierw z jednej, a potem z drugiej strony. De volaille szczelnie zawijamy, formując owalny kształt. Zwilżamy nieco dłonie wodą i obtaczamy kotlet w mące. Tak samo postępujemy z kolejnym filetem. Obtoczone w mące mięso wkładamy na 10 – 15 minut do zamrażalnika.

Wyjmujemy kotlety i nadajemy im ostateczny kształt. Następnie obtaczamy w roztrzepanych jajkach oraz bułce tartej, po czym zabieg powtarzamy. W głębokim garnku rozgrzewamy taką ilość klarowanego masła, aby kotlety swobodnie w nim pływały. Może to być ok. 1 litra tłuszczu. Kotlet devolay smażymy wrzucając go ostrożnie na rozgrzany tłuszcz, najlepiej dwoma widelcami, na umiarkowanym ogniu najlepiej pojedynczo. Kotlet należy obracać od czasu do czasu, aby równomiernie się zrumienił.

Po wyjęciu z gorącego tłuszczu kotlety devolay przekładamy do żaroodpornego naczynia i wstawiamy na 15 – 20 minut do nagrzanego do 200 stopni Celsjusza piekarnika. Ta czynność upewni nas w tym, że mięso będzie dokładnie upieczone. Z czym podawać de volaille? Z pieczonymi lub gotowanymi ziemniakami. Doskonałym dodatkiem będzie surówka z kapusty, groszek z marchewką lub fasolka szparagowa.

Kotlet devolay 

Klasyczny kotlet devolay lub devolaj, to spolszczona nazwa, która często występuje również w języku pisanym. Za naszą zachodnią granicą spotkamy go również pod nazwą chicken Kiev. Mimo pozornej złożoności, przygotowanie piersi z kurczaka tym sposobem jest naprawdę dość proste. I chociaż pochodzenie tych kotletów wciąż budzi wiele rozbieżności, to można go spotkać w wielu miejscach na świecie. W niektórych przepisach do masła dodaje się również natkę pietruszki oraz czosnek. Zdarzają się też przepisy na farsz z dodatkiem sera, pieczarek lub ogórka, ale nie mają one wiele wspólnego z tradycyjnym de volaille.

Devolay przepis

Często pojawia się też pytanie: jaki sos pasuje do devolay? Cała głębia smaku tego dania polega na połączeniu aromatycznego masła z delikatnym mięsem drobiowym. Naszym zdaniem dodatek jakiekolwiek sosu zachwieje tę równowagę smaków. Podane na stół kotlety kijowskie, przecinamy na pół i w tym momencie powinno ze środka wypłynąć płynne masło. Smaki świetnie uzupełni na przykład pyszne, domowe puree ziemniaczane z koperkiem.

Kotlet po kijowsku 

Według niektórych źródeł oryginalny przepis na kotlet devolay był przygotowywany z piersi kurczaka z kostką skrzydłową. Jeśli dziś chcielibyśmy go tak przyrządzić, potrzebowalibyśmy całej tuszki kurczaka. Pierś filetujemy wówczas wraz ze skrzydełkiem, z którego odcinamy lotkę, a z pozostałej części skrzydełka usuwamy skórę wraz z mięsem i zostawiamy tylko kostkę. Dalej postępujemy już zgodnie z przepisem. Jeśli szukasz nowych inspiracji na dania z kurczaka, polecamy również przepis na kurczak marengo w pysznym sosie, a także na roladki z kurczaka z serem feta. Pyszne są też nasze roladki z udek kurczaka nadziewane pieczarkami oraz roladki z piersi kurczaka z serem i szynką.

Na koniec przepis na kotlety kijowskie z mielonego kurczaka lub cielęciny, pochodzący z „Przeglądu kulinarnego” z 1915 roku:

Kijowskie kotlety z kurczaka lub cielęciny.
Biorąc jednego kurczaka lub 1 funt miąższu cielęcego,
usunąć kości i żyły, przekręcić przez
maszynkę do mięsa, włożyć do moździerza, dodać surowe
jajko, 3 łyżki masła, 1/4 bułeczki namoczonej w mleku
i dobrze wyciśniętej , 2 łyżeczki soli, całą masę
dokładnie rozdrobnić, następnie wyłożyć na talerz i przygotować
kotlety w następujący sposób: posmarować stół lub
deskę surowym boczkiem lub jajkiem i wyłożyć
mięso na kotlety o wielkości jaja kurzego i nadać im
kształt ciasta, dłonią lub nożem o grubości palca. Nałożyć na
każdy kotlet kawałek masła, jak najzimniej schłodzonego
i pokrojonego na małe podłużne kawałki w formie
pałeczek, nie większych niż orzech. Następnie owinąć
brzegi tak, aby masło zawinąć do środka,
nadając kotletowi stożkowaty kształt.
Kotlety należy panierować w jajkach i bułce tartej:
rozbić 2-3 jajka na miazgę, ubić trzepaczką lub widelcem,
zanurzyć w nich kotlet, a następnie w drobno pokruszoną
i przesianą bułkę tartą; po strzepnięciu nadmiaru bułki, usmażyć
kotlety na gorącym głębokim
tłuszczu, tylko nie trzymaj ich przez długi czas, w przeciwnym
razie kotlety mogą pęknąć i wypłynie z nich pyszny sok.
Lepiej podzielić kotlety na kilka części i smażyć stopniowo;
jak tylko kotlety się zarumienią, wyjmij je łyżką
cedzakową na suchy rondel lub patelnię, posyp masłem i
podawaj z przystawką. Kalafior lub groszek z masłem może
służyć jako dodatek.
Życzymy smacznego!
Kotlet de volaille
Kotlet de volaille

Napisz komentarz