Blog posts

Tradycyjna Mizeria ze śmietaną

Tradycyjna Mizeria ze śmietaną

Sałatki i surówki, Warzywa

Tradycyjna, polska mizeria z ogórków ze śmietaną, to nasz ulubiony przepis na ten bardzo polski dodatek do obiadu. Klasyczna mizeria ogórkowa, to prosty pomysł na bardzo szybką sałatkę, którą można przygotować z obranych lub nieobranych ogórków, pokrojonych w cienkie plasterki. I chociaż skromny ogórek jest gwiazdą tej pysznej sałatki, to byłaby ona niczym bez dodatku śmietany! Mizerię można podać do gotowanych lub pieczonych ziemniaków oraz mięs duszonych, pieczonych oraz dań z grilla. Jak zrobić idealną mizerię?

Mizeria

Domowa mizeria to bardzo prosta w przygotowaniu sałatka, która składa się z zielonych ogórków pokrojonych w plasterki lub startych na tarce. Z uwagi na to, że nie ma jednej, dominującej wersji, mizeria może być z dodatkiem lub bez dodatku octu lub cukru, uzupełniona smakiem koperku oraz cebuli. Mizeria może być z dodatkiem gęstej śmietany lub też z jogurtem naturalnym, ale to już kwestia smaku. W podobny sposób należy potraktować wybór pomiędzy dodatkiem soli i cukru. Jedni wolą mizerię na słodko, inni na słono. To, co najlepsze w tej sałatce, to bez wątpienia smakowe i teksturowe kontrasty. Mamy więc wspaniałą chrupkość zielonego ogórka, kremowość kwaśnej śmietany i cudowny zapach świeżego koperku! Podobnie jak domowa sałata ze śmietaną, idealnie uzupełni smak pieczonej i smażonej wieprzowiny oraz kurczaka. Mizeria doskonale sprawdzi się też do smażonej ryby, sadzonego jajka oraz potraw z grilla.

Zastanawiałeś się nad tym, skąd się w ogóle wzięło słowo mizeria? Otóż zostało zaczerpnięte z łacińskiego wyrazu miseria, co oznacza nieszczęście, biedę lub nędzę, a w szerszym pojęciu również ubogi dobytek. W odniesieniu do sałatki z ogórków, słowo to prawdopodobnie wiąże się do bardzo skromnym, wręcz ascetycznym i mało wartościowym daniem. Tym bardziej, że z wielu źródeł czerpiemy informację o najstarszych wersjach mizerii, które zawierały tylko dodatek mleka lub serwatki. Mizeria to danie polskie i powstało najprawdopodobniej w w XVIII wieku. Współcześnie do jej przygotowania używa się ogórków gruntowych lub szklarniowych, dzięki czemu stało się daniem całorocznym. Niezależnie od tego, który przepis na mizerię z ogórków wybierzesz, pozostanie on wciąż prosty, ponieważ we wszystkich znanych wersjach składa się z dwóch lub co najwyżej trzech składników!

Mizeria przepis


Mizeria z ogórków 

Składniki:

  • świeże ogórki gruntowe: 5 – 6 szt.
  • śmietana 18 %: 3 – 5 łyżek
  • posiekany koperek: 1 łyżka
  • sól i pieprz do smaku

Mizeria przepis


Tradycyjna Mizeria ze śmietaną przepis

Przygotowanie:

Do przygotowania mizerii oprócz składników, potrzebne będą: deska i ostry nóż do krojenia lub mandolina do warzyw, miska oraz durszlak.

Czy ogórki na mizerię trzeba obierać? To zależy przede wszystkim od Twoich preferencji oraz od grubości skórki na ogórkach. Czynnikiem decydującym są najczęściej przyzwyczajenia wyniesione z domu i tu zasadniczo preferujemy ogórki obrane.

Warto bardziej skoncentrować się na tym, aby ogórki w mizerii nie były gorzkie. Dlatego zawsze obieramy je od strony jasnej (tej, z której był kwiat) do ciemnej (strona od łodygi). Dlaczego? Ponieważ lwia część czynników związanych z powstawaniem gorzkiego posmaku pochodzi bezpośrednio z korzeni, łodyg i liści. Dlatego też ciemna strona ogórka jest bardziej gorzka. Obierając ogórek od strony jasnej, nie rozniesiemy gorzkiego posmaku po jego pozostałej części.

Z jakiej śmietany zrobić mizerię: 12 %, 18 % czy 30 %? Im gęstsza i kwaśniejsza śmietana, tym lepiej. Dlatego z tych trzech celująco sprawdzi się śmietana 18 %.

Aby mizeria na słono nie była wodnista bardzo ważne jest usunięcie z ogórków jak największej ilości płynu. Dlatego nie wypada nawet rozwodzić się nad tym, czy odlewać wodę z mizerii. Pokrojone cienko ogórki solimy, przekładamy do durszlaka i odstawiamy na ok. 10 minut, a następnie bardzo dobrze odciskamy z płynu.

Mizeria ze śmietaną jak zrobić?

Ogórki dokładnie umyj i osusz, a następnie obierz pamiętając o tym, aby zacząć to robić od strony jasnej do ciemnej. Następnie pokrój je w cienkie plasterki przy pomocy ostrego noża lub mandoliny.

Pokrojone ogórki przełóż na durszlak i posól płaską łyżeczką soli. Durszlak umieść w zlewie lub na garnku, aby woda miała gdzie spływać (dla unaocznienia faktu, jak dużo tego płynu będzie, umieściliśmy ogórki w szklanej miseczce). W tym czasie możesz je kilka razy delikatnie przemieszać. Po 10 – 15 minutach (w zależności od tego, jak cienko były pokrojone) ogórki dokładnie odciśnij z wody.

Następnie przełóż do miski, dodaj koperek oraz śmietanę, dopraw do smaku pieprzem oraz solą i wymieszaj. Podawaj bezpośrednio po przygotowaniu.

Mizerię możesz dostosować do własnych upodobań i przygotować ją z jogurtem, najlepiej greckim, ponieważ jest odpowiednio gęsty. Smaki możesz uzupełnić o dodatek cebuli i tu naszym zdaniem nieźle sprawdza się cebula czerwona, która zasili mizerię ładnym kolorem. Jeśli lubisz bardziej kwaśną wersję, dodaj odrobinę soku z cytryny lub tradycyjnego octu. Niektórzy uzupełniają smak mizerii roztartym ząbkiem czosnku, więc ten składnik również możesz wziąć pod uwagę.

Mizeria z ogórków 

Czy istnieje najlepszy przepis na mizerię ze świeżych ogórków? Z pewnością tak, ale na próżno go szukać w przepisach dostępnych w internecie. Dlaczego? Ponieważ każdy z nas ma inne upodobania smakowe albo dopiero do nich dojrzewa lub w niedalekiej przyszłości dojrzeje. I tak pierwsi będą zwolennikami bardzo cienko (wręcz na tzw. papier) pokrojonych ogórków. Drudzy dadzą pierwszeństwo dużej ilości śmietany, w której ogórki będą wręcz pływać. Jeszcze inni postawią na dodatki, czyli cebulkę i czosnek lub wybiorą wersję fit z jogurtem, a nawet wersję wege. Mizeria z ogórków jest więc z jednej strony sałatką pełną nostalgii, wręcz rodzimą marką z której czerpały poprzednie pokolenia. Z drugiej, bardziej współczesnej strony, staje przed wyzwaniem ustalenia swojego miejsca coraz bardziej wegańskim i dietetycznym świecie, w którym z kolei każdy z nas musi odnaleźć smak własnej mizerii idealnej.

Klasyczna mizeria 

Latem do mizerii świetnie będą pasować nasze pieczone młode ziemniaki, a także kraszanka, czyli ziemniaki z cebulką i boczkiem z patelni. Niezmienna, klasyczna mizeria jak u Babci, to formuła, z którą kapitalnie uzupełni się pachnąca karkówka duszona z cebulką, rewelacyjny dorsz smażony w panierce oraz delikatne bitki wieprzowe w sosie własnym. Niektóre przepisy na mizerię z ogórków polecają opłukanie ogórków po tym jak je posolimy w celu odsączenia płynu. My zdecydowanie tego sposobu nie polecamy. Zgadza się, spłuczemy sól, której nawiasem mówiąc nie zostało już dużo, ale przy okazji sporo smaku ogórka, który zamiast powędrować do miski, wylądował w zlewie! Wystarczy dobrze odcisnąć plasterki ogórka i to wszystko. Czasem lepsze wrogiem dobrego!

Mizeria tradycyjna  

I na koniec kilka zdań na temat ogórków, które będą najlepsze na mizerię. Jeśli zdecydujesz się pokroić nieobrane ogórki, wybierz egzemplarze z jak najcieńszą skórką. W jednej i drugiej wersji sprawdzą się natomiast ogórki stosunkowo młode, z jak najmniejszą ilością gniazd nasiennych. Natomiast naszym zdaniem, mizeria według tradycyjnego przepisu powinna być kremowa i miękka, a taką konsystencję i teksturę podaruje nam tylko przepis z obranych ogórków. Decydując się na dodatek cebuli lub czosnku, warto zachować umiar, aby nie przytłoczyć nimi głównego składnika sałtki, czyli ogórka. Jeśli szukasz innych pomysłów na letnie dodatki, sprawdź jak smakuje nasza sałatka z ziemniakami i jajkiem, a także klasyczne pomidory ze śmietaną i cebulą oraz sałatka z młodych ziemniaków, czy też tradycyjne greckie tzatziki.

Smacznego!

Bałagan

Napisz komentarz