Blog posts

Zupa zacierkowa

Zupa zacierkowa

Jednogarnkowe, Obiady, Zupy

Prawdziwa, domowa zupa zacierkowa z ziemniakami i koperkiem na rosole. Przepis na tę pyszną zupę potwierdza, że proste połączenie takich składników jak warzywa i bulion może mieć wiele poziomów smaku. Kluczowym składnikiem tej aromatycznej zupy są oczywiście zacierki jak u Babci. Wystarczy, że wrzucisz je na kilka minut do zupy pod koniec gotowania i to wszystko! Co więcej, przepis możesz wykorzystać jako wyjściowy i uzupełnić go tym, co najbardziej odpowiada Ci smakowo. Zupa zawiera dużo warzyw oraz rozgrzewający bulion. Jest więc idealna na jesienne, coraz chłodniejsze dni, podobnie jak domowa zupa ziemniaczana lub prawdziwa zupa gulaszowa.

Jesienią oraz zimą coraz chętniej wracamy do zup, ponieważ są zazwyczaj łatwe w przygotowaniu, ożywiają oraz aktywizują do pracy. Nie da się ukryć, że przepis na zupę zacierkową należy do tych z listy najbardziej ulubionych. Zapewne też większości z nas zupa z zacierką kojarzy się z dzieciństwem. W naszym domu z zacierkami często podawano rosół oraz zupę pomidorową. Wydaje mi się, że dawniej większość przepisów na domowe zupy przygotowywano właśnie z zacierką lub ziemniakami. I choć dziś mamy o wiele większą różnorodność produktów, które są na wyciągnięcie ręki, lubimy wracać do smaków z dzieciństwa. Kiedy więc temperatury zaczną spadać, ugotuj duży garnek pysznej zupy zacierkowej na rosole i przekonaj się, że jest pyszna!


Zupa zacierkowa

Składniki:

Na zupę:  

  • ziemniaki: 3 – 4 szt.
  • bulion warzywny lub mięsny: 2 litry
  • mała cebula: 1 szt.
  • marchew: 1 szt.
  • pietruszka: 1szt.
  • kawałek selera
  • masło: 1 łyżka
  • liść laurowy: 2 szt.
  • ziele angielskie: 3 – 4 ziarna
  • koperek: mały pęczek
  • sól i pieprz do smaku
  • kawałek surowego boczku lub słoniny do wytopienia skwarek

Zacierki: 

  • mąka pszenna uniwersalna BIO: 1 szklanka
  • ciepła woda: 3 łyżki
  • jajko od kur z wolnego wybiegu: 1 szt.

Zupa zacierkowa


Zupa zacierkowa – przepis

Przygotowanie: 

Do przygotowania przepisu potrzebne będą: garnek o pojemności ok. 3 – 4 litrów, deska do krojenia, ostry nóż oraz obieraczka do warzyw. Jeśli do zupy chcesz dodać też nieco przesmażonej słoniny lub boczku, potrzebna będzie też mała patelnia.

Jeśli nie lubisz któregokolwiek z proponowanych warzyw, po prostu je pomiń lub zastąp innym, które Ci odpowiada. W taki sposób można na przykład świetnie cebulę zastąpić porem.

Chcesz przygotować zupę w wersji wegetariańskiej? Nie ma problemu! Użyj bulionu warzywnego i całkowicie pomiń mięsny dodatek. Zamiast tego, możesz dodać nieco więcej masła.

Jak zrobić zupę zacierkową?

Ziemniaki obierz i pokrój w niewielką kostkę. Podobnie postąp z cebulką. Jeśli chodzi o marchew, pietruszkę oraz seler, to możesz je również pokroić w kostkę lub zetrzeć na tarce na dużych oczkach. Wybór należy do Ciebie.

Zacznij od rozpuszczenia masła w garnku na średniej mocy palnika. Dodaj pokrojoną cebulkę i przesmaż, aż się zeszkli. Następnie dodaj pokrojone ziemniaki, marchewkę, pietruszkę i seler. Smaż i mieszaj przez ok. 4 – 5 minut.

Następnie wlej bulion, wrzuć liść laurowy oraz ziele angielskie. Zupę doprowadź do wrzenia i gotuj na niskiej mocy palnika do miękkości warzyw.

Aby zrobić zacierki do zupy, do miski wbij jajko i dodaj wodę, dokładnie wymieszaj, po czym wsypuj etapami mąkę i mieszaj, aż uformuje się dość gęste i zwarte ciasto. Przełóż na talerzyk, spłaszcz i prósz lekko mąką.

Gdy warzywa będą prawie miękkie, odrywaj palcami kawałeczki ciasta, formuj niewielkie, podłużne kluseczki i wrzucaj do wolno gotującej się zupy. Możesz również przy pomocy noża ścinać małe kawałeczki ciasta i zsuwać bezpośrednio do garnka z zupą. Zacierki gotuj jeszcze ok. 4 – 5 minut. Zupę z zacierkami dopraw do smaku solą oraz pieprzem oraz dodaj posiekany koperek. Na koniec dokładnie wymieszaj.

Do każdej porcji zupy dodaj kilka skwarek ze słoniny lub boczku. Podawaj na gorąco. Przechowuj w lodówce w szklanym, szczelnym pojemniku do 2 – 3 dni.

Zupa z zacierkami 

Nie obawiaj się, że lista składników na zupę z zacierkami jest nieco długa. Po pierwsze, są to tylko proste produkty, które z pewnością masz w kuchni lub spiżarni, a po drugie, dzięki sporej ilości składników zupa z zacierkami jest wyjątkowo pożywna i smaczna. Osobiście uważam, że jest coś wyjątkowego w zacierkach ugotowanych w pachnącej warzywami i bulionem zupie. Zacierki stają się delikatne, miękkie i wyjątkowo smaczne. Jeśli wolisz zaoszczędzić trochę czasu, zupę możesz zrobić z gotowymi zacierkami. Nie jestem od oceniania, czy autentyczności zacierek kupionych w sklepie. Jednak wiem, że domowe zacierki są wyjątkowe, rustykalne o niejednolitym rozmiarze i kształcie. I właśnie w tym cały ich swojski urok. To bez wątpienia najważniejsza cecha domowego jedzenia, które ma zadowolić zarówno naszą duszę jak i ciało.

Zupa z zacierek 

Ta prosta zupa z zacierek jest idealnym pomysłem nie tylko dla zapracowanych. Zupę z powodzeniem możesz uzupełnić o inne warzywa. Jeśli lubisz możesz dodać trochę kalafiora, brokuła lub groszku. Zupa świetnie sprawdzi się jako pyszne danie na poniedziałek, gdy został nam rosół z niedzielnego obiadu. Możesz dodać do niej również kawałki kurczaka, a jeśli gotujesz rosół mieszany, również inny rodzaj mięsa. Po podaniu tak pożywnej zupy, z pewnością nikt nie odejdzie głodny od stołu. Jeśli zdecydujesz się ugotować mniej lub więcej zupy, odpowiednio zwiększ lub zmniejsz poszczególną ilość składników. Warto pamiętać, aby nie przesadzić z ilością zacierek. I choć to w zasadzie kwestia preferencji, uważam, że właściwa ich proporcja jest kluczem do sukcesu tej domowej zupy. Jak w każdej innej dziedzinie, co za dużo, to niezdrowo, tak i w tym wypadku warto trzymać się tej zasady. Sprawdź też ja smakuje zupa kartoflanka.

Smacznego!

Zupa z zacierkami

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł do końca. Redakcja Bloga kuchnianawypasie.pl

Napisz komentarz